بیانیه شش سازمان و حزب جمهوری‌خواه ایرانی در حمایت از اعتراضات و هشدار به مقامات حکومت

۱۴۰۱/۲/۲۶

شش سازمان و حزب جمهوری‌خواه ایرانی در بیانیه‌ای مشترک با اعلام حمایت و پشتیبانی از اعتراضات مردمی در شهرهای مختلف ایران، به مسئولان جمهوری اسلامی هشدار دادند که به «سرکوب، اعمال خشونت، قطع اینترنت، انسداد اطلاع‌رسانی و انکار خواست معترضان» پایان دهند.

در این بیانیه مشترک آمده است که معترضان در شهرهای دزفول، اندیمشک، کرمانشاه، ایذه، جونقان، خرم‌آباد، فارسان، بروجرد، رشت، نیشابور، دهدشت، شهرکرد، یاسوج و دیگر شهرها به درستی و با احساس مسئولیت به خیابان‌ها آمدند و علیه سیاست ضد مردمی و زاینده فقر و محرومیت بیشتر، شعار داده و اعتراض کردند.

شش سازمان و حزب جمهوری‌خواه ایرانی خاطرنشان کردند که انتظار می‌رود این اعتراضات بعد از آشکارتر شدن آثار تورمی شدید طرح جدید دولت در هفته‌های آینده به شهرهای دیگر ایران نیز گسترش پیدا کند.

نویسندگان این بیانیه تاکید کردند که تصمیم دولت رئیسی در حذف ارز ترجیحی، کاهش یارانه‌های غیر مستقیم و آزادسازی قیمت برخی از کالاهای اساسی، با حمایت علی خامنه‌ای اجرا شده است.

اتحاد جمهوری‌خواهان ایران، جبهه ملی‌ایران‌اروپا (سامان ششم)، حزب چپ ایران (فدائیان خلق)، حزب جمهوری‌خواه سوسیال دموکرات و لائیک ایران، سازمان‌های جبهه ملی‌ایران در خارج از کشور و همبستگی جمهوری‌خواهان ایران در بیانیه خود عامل ایجاد شرایط نابسامان کنونی و زمینه‌ساز اعتراضات مردمی را سیاست‌ها، عملکردها و تصمیمات مخرب و نسنجیده مقامات جمهوری اسلامی عنوان کردند.

آنها تاکید کردند که منتسب کردن اعتراضات و شعارهای سیاسی به «خارج» و «گروه‌های معاند» توسط دولت و دستگاه‌های تبلیغاتی جمهوری اسلامی، بی‌اعتبار است.

در بخشی دیگری از این بیانیه آمده است: به باور ما شش سازمان جمهوری خواه دموکرات که بر گذار خشونت‌‌‌پرهیز از جمهوری اسلامی ایران تاکید داریم، حمایت از خواسته‌های معترضان و دفاع مطلق از حق اعتراض، تجمع و اعتصاب با تاکید بر مطالبات عمومی و مشترک ضروری است.

این احزاب و سازمان‌ها در بیانیه خود خاطرنشان کردند که همزمانی اعتراضات در شهرهای مختلف ایران با حضور پررنگ‌ جوانان و زنان با اعتراضات سراسری معلمان می‌تواند این نوید را بدهد که اعتراضات پراکنده و مقطعی به تدریج حالت سازمان‌یافته و هماهنگ پیدا کرده و در نهایت به دگرگونی ماندگار موازنه قوا به نفع ملت بیانجامد.

شش حزب و سازمان جمهوری‌خواه ایرانی در بیانیه مشترک خود همچنین خواهان آزادی فوری و بدون قید و شرط بازداشت‌شدگان اعتراضات اخیر و تمامی زندانیان سیاسی، عقیدتی، صنفی و سندیکایی شدند.

پربیننده‌ترین‌ها

خلاصه خبرها
چشم‌انداز
انسان، زمین، فردا

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید