انجمن‌های مستندسازان: دو همکارمان، مینا کشاورز و فیروزه خسروانی را آزاد کنید

۱۴۰۱/۲/۲۶

سه انجمن فعال در سینمای مستند ایران با اشاره به «فضای آکنده از ترس و ناامنی مدام» در زندگی و کار فیلمسازان مستند، خواستار آزادی دو همکار زندانی خود، مینا کشاورز و فیروزه خسروانی، شدند.

این بیانیه را هیات مدیره‌های «انجمن صنفی کارگردانان سینمای مستند»، «انجمن مستندسازان سینمای ایران» و «انجمن صنفی تهیه‌کنندگان سینمای مستند» امضا کرده‌اند و روز یکشنبه ۲۵ اردیبهشت منتشر شد.

این انجمن‌ها با اشاره به اینکه چند روز گذشته را «به خواست وکلا و خانواده‌های این عزیزان» از واکنش عمومی خودداری کردند، نوشته‌اند: «اما به رغم وعده‌هایی چند، بعد از پنج روز هیچ چشم‌انداز روشنی از وضعیت همکاران‌مان پیش روی‌ ما قرار نگرفته» است.

امضاکنندگان این بیانیه با تاکید بر اینکه «خواستار اعلام روشن دلایل بازداشت همکاران‌مان و آزادی فوری آنها هستیم»، نوشته‌اند: «ما خواهان بازگرداندن بی‌قید و شرط و هرچه زودتر وسایل و لوازم کاری و شخصی همه همکاران‌ خود هستیم؛ این وسایل همه‌ سرمایه و زندگی یک مستندساز است.»

در این بیانیه همچنین آمده است: «ما خواهان از میان برداشتن فضای آکنده از ترس و ناامنی مدام از زندگی و کار فیلمسازان مستند به عنوان بخش مهمی از تاریخ‌نگاری کشورمان هستیم» و در این راه «همراهی و همگامی» همه دست‌اندرکاران سینمای ایران را خواستاریم.

در هفته‌های اخیر موج بازداشت‌ها شدت گرفته و علاوه بر شماری از معلمان و فعالان صنفی فرهنگیان، چند نفر دیگر از جمله ریحانه طراوتی، عکاس و فیلمبردار، و همچنین آنیشا اسداللهی و کیوان مهتدی، فعال مدنی و عضو کانون نویسندگان، بازداشت و زندانی شده‌اند.

مینا کشاورز صبح سه‌شنبه ۲۰ اردیبهشت در خانه‌اش بازداشت شد و ساعاتی پس از او نیز فیروزه خسروانی در تماس کوتاهی با خانواده‌‌اش گفت در بازداشتگاه ۲۰۹ زندان اوین است.

«هنر در خطر زندگی کردن»، یکی از ساخته‌های مینا کشاورز در برخی جشنواره‌های بین‌المللی معتبر نیز به نمایش در آمد، به زنان قربانی خشونت خانگی در ایران می‌پردازد.

مستند «رادیوگرافی یک خانواده»، ساخته فیروزه خسروانی و برنده جایزه اصلی جشنواره ایدفا در آمستردام در سال ۹۹، به زندگی یک خانواده در قبل و بعد از انقلاب می‌پردازد.

پربیننده‌ترین‌ها

خلاصه خبرها
امروز
بررسی بازارها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید