نماینده روسیه: قبلا مذاکرات وین را تسهیل می کردیم اما حالا نه

۱۴۰۱/۲/۲۳

میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در وین، گفت کشورش در شرايطی متفاوت می‌توانست از ظرفيت خود برای نهایی کردن توافق هسته‌ای با ایران استفاده کند اما اکنون نمی‌تواند.

اولیانوف روز جمعه ۲۳ اردیبهشت در توییتی نوشت که اگر شرایط متفاوت بود، کشورش احتمالا می‌توانست برای نهایی کردن توافقی درباره برجام کمک‌هایی در اختیار دو طرف قرار دهد. اما «الان نه».

این توییت اولیانوف با واکنش‌های گسترده‌ای روبه‌رو شد و او در پاسخ به برخی خبرنگاران، عدم تمایل روسیه برای ایفای نقش در مذاکرات وین را رد کرد اما نوشت مسکو در موقعیتی نیست که بتواند کمک کند.

اولیانوف همچنین در توییت دیگری نوشت که نمی‌توان با «آمریکایی که وارد یک جنگ نیابتی علیه روسیه شده» توقع گفت‌وگویی نتیجه‌بخش درباره برجام داشت.

دور هشتم مذاکرات وین بیستم اسفندماه سال گذشته بعد از آنکه روسیه شروطی را برای مستثنی شده روابط تجاری خود با ایران از تحریم‌های مرتبط با جنگ اوکراین طرح کرد، متوقف شد و تیم‌های مذاکره‌کننده به پایتخت‌های خود بازگشتند.

دو هفته پس از آن جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، گفت که در آستانه توافق بودیم اما ابتدا روسیه با ایجاد مانع می‌خواست از لغو تحریم‌های ایران جلوگیری کند و سپس خود ایران بر سر راه توافق مانع ایجاد کرد.

در هفته‌های گذشته نیز مذاکرات وین به دلیل اختلاف درباره خروج سپاه پاسداران از فهرست گروه های تروریستی آمریکا همچنان گره خورده است.

روز جمعه جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، سفر انریکه مورا، معاونش، به تهران را «بسیار مثبت» خواند و گفت مذاکرات وین پس از دو ماه اختلاف بر سر سپاه پاسداران، از بن‌بست خارج شد و از سر گرفته می‌شود.

با این حال به گزارش خبرگزاری فرانسه، یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد واشینگتن از انریکه مورا و تیمش تشکر می‌کند اما در این مرحله، دسترسی به توافق هسته‌ای با ایران را همچنان دور از قطعیت می‌داند.

پربیننده‌ترین‌ها

خلاصه خبرها
فردا
خلاصه خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید