احضار کاردار جمهوری اسلامی در پاریس، در واکنش به دستگیری دو فرانسوی در ایران

۱۴۰۱/۲/۲۲

فرانسه ضمن محکوم کردن بازداشت دو شهروند این کشور در ایران خواستار آزادی فوری آنان شد و اعلام کرد کاردار جمهوری اسلامی در پاریس به وزارت خارجه فرانسه احضار شده است.

وزارت خارجه فرانسه روز پنجشنبه ۲۲ اردیبهشت در بیانیه‌ای که نسخه‌ای از آن را برای ایران اینترنشنال هم فرستاد، اعلام کرد که از بازداشت دو شهروند این کشور در ایران مطلع است و مقام‌های فرانسه در این زمینه «کاملا بسیج شده‌اند».

این بیانیه تاکید کرده است: «دولت فرانسه این دستگیری بی‌اساس را محکوم می‌کند و خواستار آزادی فوری این دو تبعه فرانسوی است.»

همچنین به نوشته این بیانیه، کاردار سفارت ایران در پاریس نیز از سوی مدیرکل امور سیاسی و امنیتی به وزارت خارجه فرانسه احضار شده است.

وزارت خارجه فرانسه همچنین گفته است به محض دریافت خبر، سفیر این کشور در تهران برای دسترسی کنسولی به این دو شهروند تماس‌هایی را با مقام‌های ایرانی انجام داده است.

روز چهارشنبه ساعاتی پس از آنکه انریکه مورا، مقام ارشد اتحادیه اروپا، وارد تهران شد وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی از بازداشت دو شهروند اروپایی خبر داد و اعتراض‌های معلمان را به آنها نسبت داد.

ایران اینترنشنال پس از آن دریافت دو نفری که دستگاه امنیتی جمهوری اسلامی آنها را بازداشت کرده، یک زن و شوهر فرانسوی هستند که یکی از آنها مسئول روابط عمومی یک سندیکای آموزشی در فرانسه است.

سسیل کولر، مسئول روابط عمومی فدراسیون آموزش و فرهنگ سندیکای نیروی کار فرانسه، است اما بنابر گزارش‌های رسیده به ایران اینترنشنال، این دو نفر نهم اردیبهشت با ویزای گردشگری وارد تهران شدند و پس از دو روز اقامت در تهران، به اصفهان و کاشان رفتند.

این زوج فرانسوی شامگاه ۱۸ اردیبهشت پیش از پرواز برگشت به پاریس بازداشت شدند.

بازداشت این دو شهروند فرانسوی همزمان با تشدید اعتراضات معلمان ایران از یک سو، و تلاش‌های اروپا برای احیای برجام از سوی دیگر صورت گرفته است.

در حالی که اعتراضات پی‌درپی معلمان ایران در سال‌های اخیر با سرکوب شدید از سوی نهادهای امنیتی مواجه شده، معلمان در تجمع سراسری روز پنجشنبه، این را که جمهوری اسلامی مطالبه‌گری چند دهه‌‌ای آنان را «به دست‌های نامرئی بیگانه» ربط می‌دهد، «نانجیبانه و ناجوانمردانه» دانستند.

همچنین بازداشت دو شهروند فرانسوی در ایران در حالی است که در پی صدور احکام قضایی در سوئد و بلژیک برای حمید نوری و همدستان اسدالله اسدی، مقام‌های جمهوری اسلامی گفته‌اند به زودی احمدرضا جلالی در ایران اعدام می‌شود و سوئد نیز از بازداشت یک شهروند دیگرش در ایران خبر داده است.

اقدام دستگاه امنیتی جمهوری اسلامی در بازداشت این دو شهروند فرانسوی با واکنش‌هایی نیز روبه‌رو شده و از جمله جیم ریش، عضو جمهوری‌خواه سنای آمریکا، نوشت: «دستگیری شهروندان اروپایی در ایران همزمان با سفر انریکه مورا به تهران، میخ آخر به تابوت هر توافق بدی با جمهوری اسلامی است.»

بری روزن، گروگان پیشین سفارت آمریکا در ایران، نیز در پیامی ویدیویی گفت: «جمهوری اسلامی در روزهای اخیر افراد بیشتری را گروگان گرفته است. این رویه باید متوقف شود.»

پربیننده‌ترین‌ها

خلاصه خبرها
جهان‌نما
تیتر اول

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید