امیر قطر در تهران خواستار حل اختلافات منطقه‌ای از راه گفت‌وگو شد

۱۴۰۱/۲/۲۲

تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر که به تهران سفر کرده است، بر حل اختلافات منطقه‌ای از راه گفت‌وگو تاکید کرد و همچنین خواستار تلاش برای دستیابی به توافق هسته‌ای در وین شد.

امیر قطر روز پنجشنبه ۲۲ اردیبهشت در نشست خبری مشترک با ابراهیم رئیسی درباره احیای برجام گفت: «از همه طرف‌ها می‌خواهیم برای دستیابی به توافقی عادلانه برای همگان در مذاکرات وین، به پیش بروند.»

او تاکید کرد: «ما همواره نگاه مثبتی به مذاکرات وین داشتیم چون باور داریم گفت‌وگو راه حل این مساله است.»

امیر قطر همچنین با علی خامنه‌ای نیز دیدار کرد و به نوشته وبسایت رهبر جمهوری اسلامی، بار دیگر تاکید کرد «راه حل مسائل کشورهای منطقه، از جمله سوریه عراق و یمن، گفت‌وگو است».

خامنه‌ای نیز در این دیدار راه حل مسائل منطقه را «گفت‌وگو بدون دخالت عوامل خارجی» دانست و بار دیگر به عادی‌سازی روابط کشورهای عربی با اسراییل تاخت.

او همچنین گفت مسائل سوریه و یمن «با گفت‌وگو قابل حل است» اما «گفت‌وگو نباید از موضع ضعف باشد، در حالی‌که طرف‌های مقابل یعنی عمدتاً آمریکا و دیگران به قدرت نظامی و مالی متکی هستند».

سفر امیر قطر به ایران یک روز پس از سفر انریکه مورا، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، به تهران انجام شده است.

همچنین خبرگزاری فارس، نزدیک به سپاه پاسداران، نوشت که قرار است امیر قطر نقش واسط بین جمهوری اسلامی و آمریکا را که قبلا بر عهده پادشاه عمان بود بازی کند.

سفر انریکه مورا نیز دومین سفر او به تهران در دو ماه اخیر به شمار می‌رود و سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز روز چهارشنبه تایید کرد که مورا پیام‌ها را بین تهران و واشینگتن انتقال می‌دهد.

مذاکرات وین از بیستم اسفند گذشته متوقف شده و بر اساس گزارش‌ها اختلاف اصلی بر سر باقی ماندن سپاه پاسداران در فهرست سازمان‌های تروریستی است.

در آمریکا شمار زیادی از چهره‌های سیاسی درباره خروج سپاه پاسداران از این فهرست هشدار داده‌اند. مصوبه روز چهارشنبه سنا نیز از دولت بایدن خواسته است در صورت بازگشت به برجام، سپاه پاسداران همچنان در فهرست سازمان‌های تروریستی وزارت خارجه آمریکا باقی بماند.

امیر قطر در نشست خبری‌اش با ابراهیم رئیسی همچنین گفت که با او درباره «اهمیت حل منازعات منطقه از طریق گفت‌وگو و به شکل سیاسی» بحث کرده است.

او تاکید کرد: «درباره موضوعات منطقه‌ای و در راس آنها فلسطین و یمن و سوریه و عراق گفت‌وگو کردیم.»

ابراهیم رئیسی نیز با اشاره به گفت‌وگوهایش با امیر قطر درباره مسائل منطقه‌ای، بار دیگر خواستار «حل معضلات منطقه بدون دخالت غرب» شد.

پیش از این برخی رسانه‌ها احتمال داده بودند که امیر قطر در سفر به تهران به ویژه به دو موضوع توافق هسته‌ای و همچنین روابط ایران و عربستان سعودی خواهد پرداخت.

پنجمین دور گفت‌وگوهای ایران و عربستان سعودی اول اردیبهشت در بغداد برگزار شد و پس از آن ایرج مسجدی، سفیر وقت ایران در بغداد، گفت دو کشور بر سر یک نقشه راه برای آینده توافق کردند و بازگشایی سفارتخانه‌ها نیز بستگی به مذاکرات بعدی دارد.

تازه‌ترین خبرها

اخبار
جهان‌نما
خلاصه خبرها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید