شیرین ابوعاقله، خبرنگار باسابقه الجزیره، در کرانه باختری کشته شد

۱۴۰۱/۲/۲۱

شیرین ابوعاقله، خبرنگار باسابقه شبکه الجزیره قطر، هنگام پوشش تحولات در اردوگاه جنین در کرانه باختری به ضرب گلوله کشته شد؛ فلسطینی‌ها و شماری از خبرنگاران حاضر در محل می‌گویند او با گلوله سربازان اسرائیلی کشته شد.

مقام‌های اسرائیلی که ابتدا گفته بودند احتمال کشته شدن این خبرنگار با گلوله فلسطینی‌های مسلح را نباید نادیده گرفت، بعدازظهر چهارشنبه اعلام کردند تحقیقات در این زمینه ادامه دارد و حاضرند به همراه تشکیلات خودگران اقدام به کالبدشکافی مشترک از پیکر شیرین ابوعاقله بکنند.

بر اساس ویدیویی که شبکه الجزیره از لحظه کشته شدن خبرنگار ارشد خود منتشر کرده، شیرین ابوعاقله جلیقه خبرنگاران بر تن دارد و ظاهرا پیش از اصابت گلوله در حال پوشش خبری بوده است.

الجزیره و برخی نهادهای بین‌المللی مدافع روزنامه‌نگاران و سازمان‌های حقوق بشری به شدت به اسرائیل تاخته و سربازان این کشور را مسئول «قتل آشکار» این خبرنگار دانسته‌اند.

آمریکا، اتحادیه اروپا و اردن نیز با ابراز تاثر عمیق از کشته شدن این روزنامه‌نگار هنگام پوشش خبری، خواستار انجام تحقیقات در این زمینه شده‌اند.

کشته شدن این خبرنگار همزمان با عملیات ارتش اسرائیل در جنین «برای دستگیری یکی از افراد مظنون به تروریسم» در این اردوگاه روی داد.

بنابر اعلام ارتش اسرائیل، در جریان این عملیات ده‌ها مرد فلسطینی به سمت نیروهای اسرائیلی تیراندازی کردند و با مواد منفجره جان آنان را تهدید کردند که سربازان اسرائیل در پاسخ، به سوی آنان تیراندازی کردند.

شیرین ابوعاقله ۵۱ سال داشت و فلسطینی و مسیحی بود.

قرار است مراسم یادبود او روز پنجشنبه ابتدا در کرانه باختری و با حضور محمود عباس، رییس تشکیلات خودگردان فلسطینی، برگزار شود و پیکر او روز جمعه در شرق بیت‌المقدس، محل زندگی خانواده‌اش، به خاک سپرده خواهد شد.

همچنین به گفته مقام‌های بهداشتی فلسطینی، در جریان تیراندازی‌های روز چهارشنبه علی صمودی، خبرنگار روزنامه القدس، نیز زخمی شد اما در وضعیت جسمی مساعدی قرار دارد.

اخبار
چهره‌ها - سوئیس
اخبار

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید