اعضای شورای امنیت، از جمله روسیه، درباره وضعیت امنیت در اوکراین ابراز نگرانی کردند

۱۴۰۱/۲/۱۶

اعضای شورای امنیت سازمان ملل، از جمله روسیه، پس از نشست خود در بیانیه‌ای نسبت به وضعیت صلح و امنیت در اوکراین ابراز «نگرانی عمیق» کردند.

بیانیه شورای امنیت از تلاش‌های آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، برای یافتن راه‌حلی صلح‌آمیز برای حل‌وفصل بحران اوکراین اعلام حمایت کرد.

در عین حال، در متن این بیانیه به عبارت‌های «جنگ»، «درگیری» یا «حمله» اشاره‌ای نشده است.

متن این بیانیه که از سوی نروژ و مکزیک تهیه شده، همچنین از گوترش خواست در زمان مقتضی گزارشی را در این مورد به شورای امنیت ارائه کند.

دبیرکل سازمان ملل ضمن استقبال از حمایت قاطع شورای امنیت از یافتن راه‌حل صلح‌آمیز برای حل‌وفصل بحران اوکراین تاکید کرد از هیچ تلاشی برای کاهش رنج کنونی و یافتن مسیری به سوی صلح فروگذار نخواهد کرد.

گوترش هفته گذشته برای دیدار با روسای جمهوری روسیه و اوکراین به این دو کشور سفر کرد که این سفر زمینه اقدام مشترک سازمان و ملل و صلیب سرخ را برای تخلیه ۵۰۰ غیرنظامی از شهر ماریوپل اوکراین فراهم کرد.

روسیه پیش‌تر در ششم اسفند، پیش‌نویس یک قطعنامه شورای امنیت را که در آن از حمله روسیه به اوکراین ابراز تاسف شده بود، وتو کرد.

از آن زمان مجمع عمومی سازمان ملل، با صدور دو قطعنامه غیرالزام‌آور از حمله روسیه به اوکراین ابراز نگرانی کرده و خواستار حل‌وفصل این بحران از طریق دیپلماتیک شده است.

اخبار
چشم‌انداز
خبر

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید