اولین فرد سیاه‌پوست و از جامعه اقلیت‌های جنسی و جنسیتی سخنگوی کاخ سفید شد

۱۴۰۱/۲/۱۶

پس از استعفای جن ساکی از سمت خود به عنوان سخنگوی کاخ سفید، جو بایدن کارین ژان‌پیر را به این سمت منصوب کرد، اما این تصمیم با انتقاد سازمان‌های حامی اسرائیل در آمریکا همراه شد.

ساکی در توییتی نوشت ژان‌پیر اولین فرد سیاه‌پوست و اولین کسی است که آشکارا از اقلیت‌های جنسی و جنسیتی بوده و به عنوان سخنگوی کاخ سفید انتخاب شده است.

ساکی در آغاز کار خود در سال ۲۰۲۱ اعلام کرده بود که یک سال در سمت سخنگوی کاخ سفید کار خواهد کرد. او ۲۳ اردیبهشت به صورت رسمی به کار خود در این سمت پایان خواهد داد.

ژان‌پیر از زمان آغاز به کار دولت بایدن معاون سخنگوی کاخ سفید بود.

بایدن وعده داده است در انتخاب مقام‌های دولتی و قضاتی که معرفی می‌کند، تنوع فرهنگی و جمعیتی جامعه آمریکا را در نظر بگیرد. در حالی‌که سفیدپوستان ۶۰ درصد جامعه آمریکا را تشکیل می‌دهند، بیشترین مقام‌های کلیدی ایالات متحده در اختیار این بخش جامعه قرار دارد.

سخنگوی کاخ سفید بلندپایه‌ترین چهره عمومی در میان کارکنان کاخ سفید است و اولین زنی که به این سمت منصوب شد دی‌دی مایر در زمان دولت بیل کلینتون بود.

در همین حال، گروهی از شهروندان یهودی و سازمان‌های حامی اسرائیل در آمریکا، از اقدام جو بایدن در انتصاب کرین ژان‌پیر به عنوان سخنگوی کاخ سفید انتقاد کردند.

مورت کلاین، مدیر یکی از مهم‌ترین سازمان‌های حامی اسراییل در آمریکا، انتصاب کرین ژان‌پیر را اقدامی «ضد اسرائیلی و در حمایت از ایران» ارزیابی کرد که نشان می‌دهد دولت بایدن علیه اسرائیل، به عنوان بزرگ‌ترین متحد آمریکا، چه جهتی را در پیش گرفته است.

الی کوهانیم، مشاور ایرانی‌تبار پیشین وزارت خارجه آمریکا: «اقدام بایدن در ارتقا سمت ژان پیر، به نفرت‌افکنان علیه اسرائیل این پیام را می‌دهد که کاخ سفید به تلاش‌های آنها با ارتقاء درجه پاداش می‌دهد. در زمان شدت‌ گرفتن احساسات‌ یهودستیزانه، انتصاب ژان‌پیر ارسال یک پیام کاملا اشتباه بود.»

خلاصه خبرها
خبر ورزشی
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید