نگرانی‌ها از وضعیت بهنام موسیوند، هشدار درباره وضعیت سعدا خدیرزاده

۱۴۰۱/۲/۱۵

همزمان با ابراز نگرانی فعالان مدنی درباره وضعیت بهنام موسیوند در شانزدهمین روز اعتصاب غذا، عفو بین‌الملل نیز درباره وضعیت سعدا خدیرزاده، زندانی باردار و در حال اعتصاب غذا در زندان ارومیه، هشدار داد.

بهنام موسیوند، فعال مدنی، از ۳۰ فروردین و پس از آنکه هنگام اعزام به بیمارستان مورد ضرب و شتم ماموران در زندان رجایی‌شهر قرار گرفت دست به اعتصاب غذا زد.

او پنجم اردیبهشت به زندان اوین منتقل شد و هشتم اردیبهشت به دلیل وخامت حالش به بیمارستان انتقال یافت.

آرش صادقی، زندانی سیاسی سابق، به ایران اینترنشنال گفت که بهنام موسیوند در دوره اعتصاب غذا تنها از آب و نمک استفاده می‌کند، قند استفاده نمی‌کند و به همین دلیل وضعیتش زودتر رو به وخامت گذاشته است.

به گفته صادقی، با وجودی که بهنام موسیوند تب شدید دارد اما در اتاق او در بیمارستان هیچ دستگاهی برای کنترل ضربان قلب و نبضش نیست.

او به ایران اینترنشنال گفت: در آخرین دیداری که با بهنام داشتیم، وزن زیادی کم کرده بود و تبدیل شده بود به اسکلتی با روکشی از پوست و همراه با تب شدید.

یک منبع نزدیک به خانواده این فعال مدنی نیز به پایگاه خبری هرانا گفت او «وزن زیادی از دست داده، به سختی صحبت می‌کند، دل‌درد و حالت تهوع دارد و برای تسکین درد به او مورفین تزریق می‌کنند».

تعدادی از کاربران توییتر شامگاه چهارشنبه با انتشار توییت‌هایی خواستار آزادی بهنام موسیوند شدند.

بهنام موسیوند که پیش از این نیز بازداشت شده بود، در شهریور ۹۸ به پنج سال زندان محکوم شد و از خرداد ماه سال گذشته در زندان به سر می‌برد.

پیشتر ۳۰۰ نفر از فعالان مدنی و زندانیان سیاسی سابق نیز با امضای بیانیه‌ای خواستار آزادی او شده بودند و کانون نویسندگان ایران نیز درباره وضعیت این فعال مدنی نوشته بود که «محروم کردن زندانیان از درمان، جنایت است و آنچه بر او می‌رود، بارها در زندان‌های ایران به فاجعه انجامیده است.»

جان این زندانی باردار در خطر است

روز پنجشنبه همچنین سازمان عفو بین‌الملل نسبت به وضعیت جسمانی سعدا خدیرزاده که در زندان ارومیه دست به اعتصاب غذا زده است هشدار داد.

به گفته عفو بین‌المللی، «مقامات ایران در اقدامی بی‌رحمانه جان و سلامت سعدا خدیرزاده را به بازی گرفته‌اند.»

این زندانی زن که در هشتمین ماه بارداری است از بیمارهای‌های قلبی و کلیوی نیز رنج می‌برد، اما از دسترسی به مراقبت‌های پزشکی تخصصی محروم مانده است.

خدیرزاده در اعتراض به ماه‌ها بلاتکلیفی خود در زندان از ششم اردیبهشت دست به اعتصاب غذا و دارو زده است.

همچنین سازمان حقوق بشری هه‌نگاو دو روز پیش خبر داد که این زندانی باردار در سالن زندان بیهوش شده است.

سعدا خدیرزاده ۲۲ مهر ۱۴۰۰ در پیرانشهر دستگیر شد. او در پیامی که هفته گذشته از زندان به بیرون فرستاد گفته بود: «من را به عنوان یک گروگان در زندان نگه داشته‌اند و برای گرفتن اعتراف اجباری تهدید کرده‌اند.»

اخبار
چشم‌انداز
خبر

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید