ادامه واکنش‌ها در آمریکا به احتمال لغو قانون حق سقط جنین

۱۴۰۱/۲/۱۴

انتشار گزارشی درباره تصمیم احتمالی دیوان عالی آمریکا برای لغو قانون حق سقط جنین با واکنش گسترده مردم و چهره‌های سیاسی ایالات‌متحده همراه شده و بسیاری این تصمیم را محدودسازی حقوق همه شهروندان آمریکا ارزیابی کردند.

پس از آنکه مخالفان و موافقان این تصمیم در مقابل ساختمان دیوان عالی در واشینگتن دی‌سی تظاهرات کردند، مردم در دیگر شهرهای بزرگ آمریکا نیز در اعتراض به این تصمیم دست به تظاهرات زدند.

جو بایدن، رییس‌جمهوری آمریکا، در توییتی گفت: «حق انتخاب زنان یک حق بنیادی است و آزادی سقط جنین ۵۰ سال است که قانون آمریکا بوده است. ثبات و انصافی که پایه قوانین آمریکا را شکل می‌دهد اقتضا می‌کند که این قانون لغو نشود.»

نانسی پلوسی، رییس مجلس نمایندگان آمریکا، نیز گفت: «اگر گزارش‌ها درباره تصمیم احتمالی دیوان عالی درست باشد، چنین طرحی بزرگ‌ترین محدودسازی حق شهروندان آمریکا طی ۵۰ سال گذشته است که نه فقط زنان بلکه همه مردم ایالات‌متحده را شامل می‌شود.»

باراک و میشل اوباما نیز در بیانیه‌ای مشترک خاطرنشان کردند: لغو قانون آزادی سقط جنین نه تنها به زنان، بلکه به همه کسانی که معتقدند در یک جامعه آزاد برای دخالت دولت در زندگی شخصی افراد مرزهایی وجود دارد، ضربه می‌زند.

الیزابت وارن، سناتور دموکرات، نیز گفت: «از تصمیم احتمالی دیوان عالی برای لغو قانون آزادی سقط جنین بسیار عصبانی و نگران هستم و مصمم هستم با آن مقابله کنم.»

الکساندریا اکازیو کورتز، عضو دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا، نیز گفت: «اکثریت مردم آمریکا دقیقا به خاطر مقابله با چنین موقعیت‌های خطرناکی به دموکرات‌ها رای داده‌اند.»

نشریه پولیتیکو اعلام کرد به سندی دست یافته که بر اساس آن اکثریت قضات دیوان عالی با پیش‌نویس ارائه‌شده یکی از قضات در زمینه لغو تصمیم سال ۱۹۷۳ «رو علیه وید» موافق‌اند.

«رو علیه وید» حکم تاریخی دیوان عالی آمریکا در یک پرونده بود که در پی آن، آزادی زنان برای انجام سقط جنین بدون محدودیت‌های سخت‌گیرانه دولتی قانونی شد.

در پی این حکم تاریخی، بخش عمده‌ای از قوانین فدرال و ایالتی در زمینه سقط جنین در آمریکا برچیده شد.

در حالی که مخالفت‌ها با این تصمیم احتمالی دیوان عالی ادامه دارد، فرماندار اکلاهما روز سه‌شنبه طرح ممنوعیت سقط جنین پس از هفته ششم بارداری را در این ایالت به امضا رساند.

طبق نظرسنجی مشترک رویترز و ایپسوس، ۶۳ درصد از رای‌دهندگان آمریکایی در انتخابات از کاندیداهایی حمایت خواهند کرد که مدافع آزادی سقط جنین هستند.

امروز
نگاه روز
هت‌تریک با مزدک میرزایی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید