سازمان حفاظت محیط زیست از تلف شدن یکی از سه توله یوزپلنگ «ایران» خبر داد

۱۴۰۱/۲/۱۳

سازمان حفاظت محیط زیست کشور اعلام کرد یکی از سه توله یوزپلنگی که یازدهم اردیبهشت از یوزپلنگ ماده موسوم به «ایران» به دنیا آمده بود به دلیل ضعف و ناهنجاری مادرزادی ریه تلف شده است.

بهرنگ اکرامی، پزشک معتمد مرکز تکثیر یوزپلنگ آسیایی در گفت‌وگو با سایت رسمی سازمان حفاظت محیط زیست تلف شدن یکی از سه توله «ایران» را تایید کرد.

پزشک معتمد مرکز تکثیر یوز آسیایی گفت: این توله از زمان تولد ضعیف بود و در این چهار روز افزایش وزن نداشت‌‌ و بعد از کالبدشکافی علت تلف شدن آن ناهنجاری مادرزادی ریه سمت چپ و چسبندگی ریه تعیین شد.

اکرامی خاطرنشان کرد که توله‌های دوم و سوم از زمان تولد افزایش وزن خوبی دارند و تیم اجرایی و علمی مرکز تکثیر یوزپلنگ آسیایی به صورت شبانه‌روزی تمامی رفتارها و تغذیه توله یوزهای دوم و سوم و «ایران» یوزپلنگ ماده، را بعد از جراحی رصد و پایش می‌کنند.

با تلف شدن یکی از سه توله تازه متولد شده در مرکز تکثیر یوزپلنگ آسیایی، در حال حاضر دو توله دیگر در این مرکز نگهداری می‌شوند که به دلیل عدم آمادگی یوزپلنگ مادر برای شیردهی، محیط‌بانان به روش دستی آنها را تغذیه می‌کنند.

خبر تولد سه توله در مرکز تکثیر یوزپلنگ آسیایی پارک ملی توران را یازدهم اردیبهشت ماه علی سلاجقه، رییس سازمان حفاظت محیط‌زیست، اعلام کرد و گفت که با زایمان «ایران»، یوزپلنگ ماده، به روش سزارین صحرایی، سه توله سالم به دنیا آمده‌اند.

این سه توله حاصل جفت‌گیری طبیعی «ایران» و «فیروز»، دو یوزپلنگ ایرانی، در مرکز تکثیر پارک ملی توران بودند که به گفته مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سمنان، تولد آنها نخستین پروژه تکثیر در اسارت یوزهای ایرانی- آسیایی در دنیاست.

سازمان حفاظت محیط زیست دو روز بعد از تولد این سه توله یوزپلنگ با انتشار ویدیویی، رفتار و صدای آنها را کاملا طبیعی عنوان کرد و گفت که یوز مادر موسوم به «ایران» نیز چند ساعت پس از زایمان یک خرگوش شکار کرده است.

با این همه چهار روز پس از تولد این سه توله یوزپلنگ، خبر تلف شدن یکی از آنها به دلیل ناهنجاری مادرزادی اعلام شد.

تلف شدن یکی از سه توله یوز در حالی است که یوزپلنگ آسیایی در خطر انقراض قرار دارد و به گفته رییس سازمان حفاظت محیط‌زیست کمتر از ۲۰ قلاده یوز در هفت استان سمنان، کرمان، یزد و خراسان‌های رضوی، شمالی و جنوبی مشاهده ‌شده است.

اخبار و اخبار ورزشی
تاریخ شفاهی
اخبار

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید