رییس‌جمهوری اوکراین: حدود ۱۰۰ غیرنظامی از کارخانه فولاد ماریوپل تخلیه شدند

۱۴۰۱/۲/۱۱

ولادیمیر زلنسکی، رییس‌جمهوری اوکراین، گفت حدود ۱۰۰ غیرنظامی پس از تخلیه از کارخانه آزوفستال که در محاصره نیروهای روسیه است در حال انتقال به منطقه تحت کنترل نیروهای اوکراین هستند. مقام‌های صلیب سرخ و سازمان ملل نیز گفتند عملیات تخلیه غیرنظامیان از این کارخانه در حال انجام است.

رییس‌جمهوری اوکراین در توییتی نوشت: روز دوشنبه با این غیرنظامیان تخلیه شده از کارخانه فولاد ماریوپل در زاپروژیا ملاقات خواهیم کرد.

زلنسکی با اشاره به اینکه هنوز بسیاری از غیرنظامیان در این کارخانه تحت محاصره نیروهای روسیه قرار دارند، افزود که مقام‌های اوکراین برای تخلیه تعداد بیشتری از غیرنظامیان، در حال همکاری با سازمان ملل متحد و سایر گروه‌های بین‌المللی هستند.

به گفته مقامات اوکراینی و سازمان ملل متحد، در حالی که همچنان زنان و کودکان در پناهگاه‌هایی در زیر کارخانه فولاد آزوفستال در محاصره نیروهای روسیه قرار دارند، تخلیه تعدادی از آنها در روز یکشنبه انجام شد.

کمیته بین‌المللی صلیب سرخ نیز تایید کرد که در هماهنگی با سازمان ملل متحد و همچنین مقامات اوکراینی و روسیه به «عملیات عبور ایمن» کمک می‌کند.

تعداد انگشت شماری از غیرنظامیان نیز روز شنبه، با تخمین اوکراینی‌ها و روس‌ها بین ۲۰ تا ۴۶ نفر، تخلیه شدند.

مقام‌های اوکراینی گفتند که ماریوپل در اثر حملات هوایی روسیه به شدت ویران شده است و در حال حاضر همچنان حدود یک هزار غیرنظامی در کارخانه فولاد آزوفستال محبوس شده‌اند و تحت محاصره نیروهای روسیه قرار دارند.

از سوی دیگر کمیته بین‌المللی صلیب سرخ گفت: «تا زمانی که شرایط اجازه ندهد نمی‌توان جزییات تخلیه این غیرنظامیان را اعلام کرد زیرا می‌تواند امنیت آنها و کاروانشان را به طور جدی با خطر مواجه کند.

یک مقام سازمان ملل نیز تایید کرد که عملیات تخلیه غیرنظامیان از کارخانه فولاد آزوفستال در حال انجام است اما گفت که جزییات تنها زمانی در دسترس خواهد بود که مشخص شود آنها به محل امنی رسیده‌اند.

خبر ورزشی
چهره‌ها - سوئیس
نگاه روز

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید