دادستانی سوئد برای حمید نوری درخواست حبس ابد کرد

۱۴۰۱/۲/۸

پس از ۸۸ جلسه دادگاه حمید نوری، دادیار زندان گوهردشت در دهه ۶۰ که در دادگاهی در سوئد به اتهام جنایت جنگی و قتل محاکمه می‌شود، دادستان این دادگاه برای او تقاضای اشد مجازات‌ یعنی حبس ابد کرد.

در پایان نوبت بعدازظهر جلسه پنجشنبه دادگاه در استکهلم، کریستینا لیندوف کارلسون، دادستان این دادگاه، برای حمید نوری، متهم به دست داشتن در کشتار زندانیان سیاسی در سال ۶۷، تقاضای حبس ابد کرد.

حمید نوری در ارتباط با کشتار زندانیان عضو مجاهدین خلق به دو اتهام «جنایت جنگی» و «قتل عمد» متهم بود و اتهام او در ارتباط با سایر زندانیان نیز «قتل عمد» اعلام شده بود.

در جلسات صبح و بعدازظهر دادگاه روز پنجشنبه، دادستان گزارشی را درباره روند این پرونده و همچنین اعدام زندانیان سیاسی، از جمله اعضای سازمان مجاهدین خلق، در سال ۱۳۶۷ ارائه کرد.

او همچنین نظریه‌های مختلف حقوقی درباره شرایطی که منجر به اعدام‌ها شد را یک به یک بازگو کرد و از جمله به مواردی پرداخت که بر اساس هر یک از آنها، اعدام زندانیان «جنایت جنگی» یا «قتل عمد» محسوب می‌شود.

کریستینا لیندوف کارلسون همچنین با استناد به سخنان شهودی که در این دادگاه درباره تلاش مقام‌های جمهوری اسلامی برای مخفی نگاه داشتن اعدام‌ها شهادت دادند، گفت تعدادی از زندانیان حتی نمی‌دانستند که چرا اعدام می‌شوند.

حمید نوری ۱۸ آبان ۹۸ با یک پرواز مستقیم از ایران به فرودگاه استکهلم رسید و بلافاصله دستگیر شد.

او همه وقایع مربوط به این اعدام‌ها و همچنین اتهام‌ها علیه خود را «نمایشنامه» و «داستان سرتاسر خیالی، توهمی و پوشالی، جعلی و غیرمستند» خوانده است.

در سال ۶۷ به دنبال صدور فرمان روح‌الله خمینی، چند هزار نفر از زندانیان سیاسی و عقیدتی در زندان‌های جمهوری اسلامی مخفیانه اعدام و در گورهای جمعی دفن شدند.

ابراهیم رئیسی یکی از اعضای هیات مرگ بود اما او پس از اعلام پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری گفت از ابتدای مسئولیتش در دستگاه قضایی «مدافع حقوق بشر» بوده و «باید مورد تقدیر و تشویق» قرار بگیرد.

اخبار ۲۳
۲۴ با فرداد فرحزاد
انسان، زمین، فردا

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید