اعتصاب کارگران چندین مجتمع پتروشیمی در اعتراض به وضعیت شغلی

۱۴۰۱/۲/۵

گروهی از کارکنان پتروشیمی در سایت ۱ پتروشیمی بوشهر، شرکت پتروکیان و شرکت پتروپالایش کنگان به صورت هم‌زمان در اعتراض به وضعیت شغلی خود اعتصاب کردند.

بر اساس تصاویر و ویدئوهای که روز دوشنبه پنجم اردیبهشت در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد، همچنین شماری از کارگران پیمانکاری شاغل در پالایشگاه فاز نوزده پارس جنوبی عسلویه دست به اعتصاب زده‌اند.

تعداد اعتصاب‌کنندگان در مناطق مختلف به صدها نفر می‌رسد و آنان خواهان افزایش دستمزد و نوبت کاری ۲۰ روز کار و ۱۰ روز استراحت هستند.

همچنین اعتراض به افزایش نیافتن دستمزدها در سال‌ جاری، وضعیت نامساعد کاری و برخورد پیمانکاران از دیگر دلایل اعتصاب‌های اخیر است.

در روزهای اخیر کارگران پروژه‌ای پیمانکاری فرجود شاغل در پتروشیمی بوشهر اعتصاب و تجمع کردند.

سال گذشته نیز ده‌ها هزار کارگر پروژه‌‌ای تحت قرارداد شرکت‌های پیمانکاری تحت عنوان «‌کمپین ۱۴۰۰» دست به اعتصاب زدند.

کارکنان رسمی پالایشگاه آبادان، کارگران پروژه‌ای پتروشیمی دماوند، شرکت جنوب در بندر ماهشهر، شرکت کیهان پارس در پالایشگاه اصفهان، شرکت مبین صنعت در پالایشگاه آدیش و همچنین کارگران نیروگاه رامین اهواز نیز به اعتصابات سراسری کارگران پیوستند.

کارگران بیشتر مناطق در این اعتصاب توانستند به قسمتی از خواسته‌های خود برسند، اما بر اساس گزارش‌ها، شرکت‌های پیمانکاری با فسخ قراردادهایی که با کارگران پروژه‌‌ای داشتند، بسیاری از مطالبات آنها را بی‌جواب گذاشتند.

دو سال پیش نیز، کارگران شرکت نفت به صورت سراسری اعتصاب کرده بودند.

اعتراض‌های صنفی و معیشتی در شهرها و صنایع گوناگون کشور در سال‌های گذشته اوج گرفته و همچنان ادامه دارد؛ به طوری که در هفته‌های اخیر چند تجمع اعتراضی دیگر از سوی کارگران و مستری‌بگیران سازمان تامین اجتماعی در شهرهای مختلف ایران برگزار شد.

اخبار
تاریخ شفاهی
خلاصه خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید