پنجمین دور گفت‌وگوهای ایران و عربستان سعودی برگزار شد؛ نورنیوز: فضای نشست مثبت بود

۱۴۰۱/۲/۳

رسانه‌ها از برگزاری پنجمین دور گفت‌وگوهای ایران و عربستان سعودی در بغداد خبر داده‌اند و وبسایت نزدیک به شورای عالی امنیت ملی ایران هم از چشم‌انداز روشن‌تر درباره از سرگیری روابط میان دو کشور سخن گفته است.

به گزارش خبرگزاری روسی «اسپوتنیک» و همچنین خبرگزاری ایسنا، پنجمین دور گفت‌وگوهای ایران و عربستان سعودی روز پنجشنبه اول اردیبهشت در بغداد برگزار شده است.

وبسایت نور نیوز، نزدیک به شورای عالی امنیت ملی ایران، نیز روز شنبه با تایید این خبرها، از «فضای مثبت» در نشست اخیر خبر داد و نوشت که این فضا «امیدواری‌ها برای گام نهادن دو کشور در مسیر از سرگیری روابط را افزایش داده است».

نور نیوز همچنین نوشت: «مسئولین عالی عراق و سلطنت عمان نقش موثری در شکل‌گیری جلسات مشترک میان نمایندگان تهران و ریاض داشته‌اند.»

وبسایت نزدیک به شورای عالی امنیت ملی ایران همچنین پیش‌بینی کرده است که زمینه برگزاری دیدار وزیران خارجه دو کشور «در آینده نزدیک» فراهم شود.

مقام‌های رسمی ایران و عربستان سعودی و همچنین مقامات عراق هنوز اظهار نظری درباره این دور از گفت‌وگو نکرده‌اند.

با این حال وبسایت نور نیوز گفته است که در این جلسات «مقام‌های ارشد دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی ایران و رییس سرویس اطلاعاتی عربستان سعودی» به عنوان نمایندگان تام‌الاختیار دو طرف شرکت کرده‌اند.

نور نیوز همچنین عکسی را منتشر کرده که روشن نیست مربوط به نشست اخیر است یا نشست‌های پیشین؛ در این عکس مصطفی کاظمی، نخست وزیر عراق، در وسط ایستاده و خالد الحمیدان، رییس سازمان اطلاعات عربستان سعودی، در یک طرف او و سعید ایروانی، معاون سیاست خارجی و امنیت بین‌الملل دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی ایران، در طرف دیگر او ایستاده‌اند.

خبر برگزاری پنجمین دور از گفت‌وگوهای ایران و عربستان سعودی حدود ۱۰ روز پس از سفر وزیر خارجه عراق به تهران منتشر شده است.

فواد حسین، وزیر خارجه عراق، روز ۲۳ فروردین در جریان سفرش به تهران ابراز امیدواری کرده بود که دور پنجم گفت‌وگوهای ایران و عربستان سعودی ادامه پیدا کند و «از حالت بسته، محرمانه و امنیتی به سطح گفت‌وگو‌های علنی و سیاسی برسد.»

پنجمین دور مذاکرات تهران و ریاض قرار بود در هفته پایانی اسفند برگزار شود اما پس از اعدام ۸۱ نفر در عربستان سعودی، جمهوری اسلامی اعلام کرد که این گفت‌وگوها را موقتا تعلیق کرده است.

فیصل بن فرحان، وزیر خارجه عربستان سعودی، ۳۰ بهمن در کنفرانس امنیتی مونیخ گفته بود که با وجود نبود پیشرفت اساسی در مذاکرات مستقیم با ایران، ریاض به دنبال برنامه‌ریزی برای برگزاری دور پنجم این مذاکرات است.

روابط دیپلماتیک میان ایران و عربستان سعودی پنج سال پیش و در پی حمله به اماکن دیپلماتیک سعودی در تهران و مشهد قطع شد و تنش‌ها میان دو کشور در سال ۲۰۱۹ با حمله هوایی به تاسیسات نفتی عربستان سعودی افزایش یافت. آمریکا، عربستان سعودی و شماری از کشورهای منطقه جمهوری اسلامی را به دست داشتن در آن حمله متهم کرده‌اند.

پربیننده‌ترین‌ها

جهان‌نما
خبر نیمروزی
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید