تنش در بیت‌المقدس؛ فلسطینیان کوکتل مولوتوف پرتاب کردند، راستگرایان خواستار راهپیمایی‌اند

۱۴۰۱/۱/۳۱

در ادامه تنش در بیت‌المقدس شرقی و در حالی که ملی‌گرایان اسرائیلی گفته‌اند راهپیمایی خود را به رغم ممنوعیت پلیس برگزار خواهند کرد، صبح چهارشنبه درگیری‌های پراکنده‌ای بین شماری از جوانان فلسطینی و ماموران پلیس اسرائیل روی داد و فلسطینیان اقدام به پرتاب سنگ و کوکتل مولوتوف کردند.

درگیری‌ها و همچنین محلی که راستگرایان اسرائیلی در صدد برگزاری راهپیمایی در آن هستند همگی در منطقه‌ای که به نام «حرم شریف / کوه معبد» معروف است و روی داد.

به گزارش رویترز و خبرگزاری فرانسه، جوانان فلسطینی صبح چهارشنبه از محوطه و اطراف مسجد الاقصی اقدام به پرتاب سنگ و کوکتل مولوتوف به سوی پلیس اسرائیل کردند.

به گزارش رسانه‌های اسرائیلی، کوکتل مولوتوف‌ها موجب آتش‌سوزی‌های کوچکی شد و یک فرش در بیرون از مسجد نیز آتش گرفت اما به سرعت خاموش شد.

پیشتر، گروه‌های فلسطینی از جوانان خواسته بودند برای مقابله با راهپیمایی ملی‌گرایان اسرائیل، روز چهارشنبه در باب العامود تجمع کنند.

پلیس اسرائیل به دلایل امنیتی برای برگزاری راهپیمایی راستگرایان این کشور در روز چهارشنبه مجوز صادر نکرده اما آنها گفته‌اند حتی بدون مجوز نیز راهپیمایی خود را در فاصله «باب العمود» تا «دیوار ندبه» برگزار خواهند کرد.

راستگرایان اسرائیل هدف از برگزاری این راهپیمایی‌ را اعتراض به خشونت‌های اخیر فلسطینیان علیه شهروندان یهودی ذکر کرده‌اند.

از سوی دیگر، رهبران گروه‌های مسلح فلسطینی در غزه شامگاه سه‌شنبه تشکیل جلسه دادند و سخنگوی حماس گفت: «انگشت ما روی ماشه است.»

تنش در بیت‌المقدس شرقی از ابتدای ماه رمضان شدت یافته و جمعه گذشته با وقوع درگیری‌هایی که بیش از ۱۵۰ زخمی و ۴۰۰ بازداشتی در پی داشت به اوج رسید.

پلیس اسرائیل ورود غیرمسلمانان به محوطه «حرم شریف» را از جمعه این هفته تا پایان ماه رمضان ممنوع اعلام کرده است.

شورای امنیت سازمان ملل متحد روز سه‌شنبه در نشستی غیرعلنی تحولات اورشلیم را بررسی کرد و کشورهای عربی و اسلامی نیز به اقدامات اسرائیل در محوطه مسجد الاقصی به شدت اعتراض کرده‌اند.

تنش‌های اخیر در حالی روی می‌دهد که پس از حدود سه دهه ایام مذهبی سه دین اسلام، یهودیت و مسیحیت (رمضان، پسح، عید پاک) تقریبا همزمان شده و پیروان این ادیان به دنبال زیارت اماکن مقدس خود در این منطقه هستند.

تازه‌ترین خبرها

جهان‌نما
خبر نیمروزی
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید