گزارش نشریه اکسپرس؛ چگونه کودکان در مدارس حزب‌الله لبنان آموزش نظامی و ایدئولوژیک می‌بینند

۱۴۰۱/۱/۳۱

هفته‌نامه فرانسوی اکسپرس در تازه‌ترین شماره خود به جزییاتی درباره مدارس خصوصی حزب‌الله لبنان پرداخته و گزارش داده که در این مدارس به کودکان لبنانی آموزش‌های ‌نظامی داده می‌شود و آنها را شیفته جمهوری اسلامی و متنفر از اسرائیل تربیت می‌کنند.

در ابتدای این گزارش که روز چهارشنبه با عنوان «در مدارس حزب‌الله؛ اولین مرحله از کارخانه نفرت» منتشر شد، خاطره فردی ۱۸ ساله به نام امیر درباره دوران کودکی‌اش درج شده است: «یک روز با گریه از مدرسه به خانه آمدم و به پدر و مادرم گفتم می‌خواهم در راه اسلام شهید شوم.»

به نوشته اکسپرس، امیر دوازده سال در یکی از مدارس «المصطفی» در جنوب لبنان تحصیل می‌کرد و خاطره او مربوط به ۱۱ نوامبر یعنی روز بزرگداشت کشته‌های حزب‌الله است.

بنابر این گزارش، شبکه مدارس حزب‌الله در سال ۱۹۸۴ راه‌اندازی شد و کودکانی اغلب از خانواده‌های شیعی در این مدرسه‌ها آموزش می‌بینند.

به گفته امیر، مهم‌ترین چیز در این مدارس نه برنامه‌های آموزشی بلکه موضوعاتی بود که در کنار درس‌ها ارائه می‌شد و در بین آنها «مقاومت» در برابر اسرائیل جایگاه ویژه‌ای داشت. «گویی که در مدرسه‌ای نظامی بودیم.»

در ماه‌های اخیر، ویدیوهایی از این مدارس خصوصی حزب‌الله در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که دانش‌آموزان را در حالی نشان می‌داد که پرچم ایران و پوسترهای خامنه‌ای در دست داشتند.

به نوشته این هفته‌نامه فرانسوی، یکی دیگر از راهبردهای حزب‌الله برای ارتقای روحیه هواداران خود استفاده از دختران نوجوان مدرسه «المهدی» برای ترویج ولایت فقیه و رویکردهای سیاسی جمهوری اسلامی است.

به عنوان نمونه، دانش‌آموزان دختر این مدرسه در ستایش از پهپاد «حسّان» که ماه گذشته در آسمان شمال اسرائیل به پرواز درآمد سرود می‌خوانند و این اقدام حزب‌الله را تمجید می‌کنند.

انسان، زمین، فردا
اخبار
چشم‌انداز

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید