مارین لوپن بار دیگر پیش از انتخابات به سوءاستفاده مالی متهم شد

۱۴۰۱/۱/۳۰

دادستان‌های پاریس در حال مطالعه و بررسی گزارشی از سوی آژانس مبارزه با تقلب اتحادیه اروپا هستند که در آن مارین لوپن، نامزد راست افراطی حاضر در انتخابات ریاست جمهوری فرانسه و دیگر اعضای حزب ملی‌گرای او به سوء‌استفاده از بودجه عمومی در هنگام خدمت در پارلمان اروپا متهم شده است.

این گزارش از سوی سایت خبری تحقیقاتی فرانسوی مدیا پارت (Mediapart) چند روز پیش از اینکه لوپن در دور دوم انتخابات روز یکشنبه با امانوئل مکرون رئیس جمهور فعلی روبرو شود، افشا شد. انتخاباتی که می‌تواند در تعیین مسیر آینده اروپا سرنوشت‌ساز باشد. حزب اجتماع ملی که مارین لوپن نامزد آن در این انتخابات است به دنبال کاهش قدرت اتحادیه اروپا است.

لوپن این اتهام‌ها را رد کرد و این گزارش را «بازی ناشایست اتحادیه اروپا چند روز پیش از دور دوم» انتخابات خواند. او که روز دوشنبه در یک ستاد انتخاباتی در نرماندی صحبت می‌کرد، گفت: «من به این موضوع عادت کرده‌ام و فکر می‌کنم فرانسوی‌ها مطلقا توجهی به آن نخواهند کرد.»

تحقیقات مشابهی در مورد فساد مالی در اتحادیه اروپا پیش از انتخابات ریاست جمهوری فرانسه در سال ۲۰۱۷ نیز فاش شد که باعث شکست لوپن در برابر مکرون شد. بازرسان فرانسوی اتهام‌های اولیه در مورد این پرونده را که هنوز در جریان است، به لوپن تفهیم کرده‌اند.

مکرون به عنوان یک میانه‌روی طرفدار اتحادیه اروپا، تا کنون در نظرسنجی‌های پیش از رای‌گیری روز یکشنبه پیشتاز است، هرچند رقابت بین او و لوپن نسبت به سال ۲۰۱۷ فشرده‌تر است.

دفتر دادستانی فرانسه اعلام کرد، آژانس مبارزه با تقلب اتحادیه اروپا، آخرین گزارش خود را ماه گذشته به دفتر دادستانی پاریس ارسال کرده و هم‌اکنون «در حال تجزیه و تحلیل آن است». هنوز هیچ تحقیق رسمی آغاز نشده و جزئیات بیشتری نیز درباره آن منتشر نشده است.

به گزارش مدیاپارت، گزارش آژانس مبارزه با تقلب اتحادیه اروپا نشان می‌دهد که لوپن و پدرش ژان ماری لوپن، به عنوان بنیانگذار حزب، و دیگر اعضای حزب در زمان خدمت خود در پارلمان اروپا ، ۶۱۷ هزار یورو از اموال عمومی را با دلایل «ساختگی»، به ویژه به نفع شرکت‌های نزدیک به حزب مصرف کرده‌اند. گزارش شده است که دفتر آژانس مبارزه با تقلب و کلاهبرداری به دنبال بازپس‌گیری این پول و محکوم کردن احتمالی متهمان به کلاهبرداری و اختلاس است.

این اولین بار نیست که لوپن به سوء استفاده از بودجه اتحادیه اروپا متهم می‌شود. در میان چندین پرونده حقوقی که حزب او را تحت فشار قرار داده است، در سال ۲۰۱۸ و بر اساس تحقیقات جداگانه‌ای که توسط آژانس مبارزه با تقلب انجام شده بود، برخی اتهام‌های اولیه در زمینه سوء‌استفاده مالی اعضای حزب لوپن در پارلمان اروپا به او تفهیم شد. سایر احزاب سیاسی فرانسه نیز با اتهامات مشابهی مواجه شدند.

لوپن که از سال ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۷ در پارلمان اروپا خدمت می‌کرد، هنگام ملاقات با صدها رای دهنده در روز دوشنبه در شهر سن پیر آن اوژ نرماندی برای گرفتن سلفی لبخند زد. گروه کوچکی از حامیان مکرون با پوسترهایی آمدند تا از رای‌دهندگان بخواهند از به قدرت رسیدن احزاب راست افراطی در فرانسه جلوگیری کنند.

لوپن و مکرون روز چهارشنبه یک مناظره حیاتی پیش رو خواهند داشت

تازه‌ترین خبرها

بررسی بازارها
خلاصه خبرها
چشم‌انداز

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید