نگرانی‌های بین‌المللی از تشدید خشونت‌ها در بیت‌المقدس

۱۴۰۱/۱/۲۷

در حالی که شمار مجروحان درگیری روز جمعه نیروهای اسرائیلی با فلسطینیان در محوطه مسجد الاقصی بیش از ۱۵۰ نفر اعلام شده، نگرانی‌های بین‌المللی درباره تشدید تنش‌ها به ویژه با همزمانی سه مناسبت اسلامی، یهودی و مسیحی بالا گرفته است.

به گفته هلال احمر تشکیلات خودگردان فلسطینی، درگیری نیروهای اسرائیلی با فلسطینیان در محوطه مسجد الاقصی در روز جمعه ۱۵۸ زخمی برجای گذاشت و مجموع مصدومان در سرزمین‌های فلسطینی به ۲۲۴ نفر رسید.

اسرائیل گفته است شماری از جوانانی که چهره خود را پوشانده و پرچم‌های سازمان‌های فلسطینی را در دست داشتند پس از نماز صبح مسجد الاقصی به سوی ماموران سنگ پرتاب کردند و پلیس برای آنکه هزاران نمازگزار بتوانند ساعاتی بعد وارد الاقصی بشوند ناچار به حضور در صحن مسجد و مقابله با شورشیان شد.

حماس و سازمان‌های فلسطینی در روزهای اخیر جوانان را به برگزاری تظاهرات و درگیری با نیروهای اسرائیلی دعوت کرده و خواستار افزایش عملیات علیه اسرائیل شده بودند.

مقام‌های ارشد سازمان ملل، کشورها و نهادهای عربی، اتحادیه اروپا و وزارت خارجه آمریکا با ابراز نگرانی از رویدادهای روز جمعه، نسبت به تشدید خشونت‌ها هشدار داده‌اند.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، از تشدید خشونت‌ها در بیت‌المقدس عمیقا ابراز نگرانی کرد و از رهبران «تمامی طرف‌ها» خواست به آرام کردن وضعیت کمک کنند.

به گفته سخنگوی دبیرکل سازمان ملل، او برای جلوگیری از تنش‌های بیشتر خواستار توقف فوری تحریکات در اماکن مقدس و رعایت احترام این اماکن شد.

سازمان همکاری اسلامی، اتحادیه عرب و شمار زیادی از کشورهای عربی نیز در بیانیه‌‌هایی جداگانه درگیری نیروهای اسرائیلی در محوطه مسجد الاقصی را محکوم کرده و نسبت به شعله‌ور شدن تنش‌ها در بیت‌المقدس شرقی هشدار دادند.

اتحادیه اروپا و وزارت خارجه آمریکا نیز طرف‌ها را به خویشتن‌داری و رعایت احترام اماکن مقدس و تاریخی فراخوانده‌اند.

خشونت‌های روز جمعه در محوطه الاقصی در پی حملات تروریستی مرگبار در مناطق مختلف اسرائیل روی داد.

همچنین در حالی که نماز جمعه در مسجد الاقصی در سیزدهمین روز ماه رمضان برپا می‌شد، این ایام پس از دو دهه با روزهای مقدس ادیان یهودی و مسیحی نیز همزمان شده است.

مراسم مسیحی عید پاک روز یکشنبه ۲۸ فروردین است و آیین‌های یهودی عید پسح از «آدینه فطیر» در روز جمعه ۲۶ فروردین آغاز شد و تا سوم اردیبهشت ادامه خواهد داشت.

پلیس اسرائیل روز پنجشنبه چند تن از یهودیان افراطی را که همزمان با «آدینه عید فطیر» قصد قربانی کردن در «تپه معبد» یا محوطه مسجد الاقصی و قبةالصخره را داشتند بازداشت کرد.

تازه‌ترین خبرها

تیتر اول
انسان، زمین، فردا
چشم‌انداز

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید