درگیری ماموران اسرائیل و فلسطینیان در محوطه مسجد الاقصی ده‌ها زخمی برجای گذاشت

۱۴۰۱/۱/۲۶

درگیری ماموران امنیتی اسرائیل با گروهی از فلسطینیان که چهره خود را پوشانده و سنگ پرتاب می‌کردند صبح جمعه در محوطه مسجد الاقصی ده‌ها زخمی برجای گذاشت.

این درگیری‌ها پس از نماز صبح جمعه ۲۶ فروردین در محوطه مسجد الاقصی و پیش از برگزاری نماز جمعه در این مسجد آغاز شد.

هلال احمر تشکیلات خودگردان فلسطین شمار زخمی‌های این درگیری‌ها را ۱۵۲ نفر گزارش کرده است.

برخی منابع فلسطینی، از جمله مدیر مسجد الاقصی، نیز از بازداشت ده‌ها فلسطینی خبر داده‌اند.

پلیس اسرائیل تاکید کرده ماموران وارد مسجد الاقصی نشده‌اند؛ سخنگوی نخست وزیر اسرائیل نیز اعلام کرد ماموران پلیس در حال متفرق کردن شورشیان هستند تا هزاران مسلمان بتوانند وارد مسجد شوند.

بنابر بیانیه پلیس اسرائیل، حدود ساعت چهار صبح جمعه ده‌ها جوان با حمل پرچم‌های سازمان‌های فلسطینی راهپیمایی در منطقه را آغاز کردند.

حماس و سازمان‌های فلسطینی در روزهای اخیر جوانان را به برگزاری تظاهرات و درگیری با نیروهای اسرائیلی دعوت کرده‌اند؛ صالح عاروری، معاون رهبر حماس، نیز از تمامی فلسطینیان به ویژه ساکنان کرانه باختری و رام‌الله، خواست که عملیات علیه نیروهای اسرائیلی را افزایش دهند.

به دنبال افزایش تنش و خشونت در مناطق فلسطینی‌نشین در روزهای اخیر، رسانه‌های اسرائیل از آماده‌باش کامل نیروهای امنیتی در این کشور خبر دادند.

بنی گانتز، وزیر دفاع اسرائیل، نیز دستور داد از ساعت چهار بعدازظهر جمعه تا پایان «عید پسح» در مناطق کرانه باختری و نوار غزه مقررات حکومت نظامی اعمال شود.

روز پنجشنبه پلیس اسرائیل چند تن از یهودیان افراطی را که همزمان با «آدینه عید فطیر» قصد قربانی کردن در «تپه معبد» یا محوطه مسجد الاقصی و قبةالصخره را داشتند بازداشت کرد.

روز پنجشنبه همچنین گزارش شد که طی ۲۴ ساعت گذشته شش فلسطینی در کرانه باختری رود اردن کشته شدند.

ارتش اسرائیل روز پنجشنبه ادامه «عملیات ضد تروریستی» در کرانه باختری را تایید کرد اما توضیحی درباره قربانیان احتمالی این عملیات ارائه نداد.

روستاهای اطراف شهر جنین، در کرانه باختری، پایگاه گروه‌های مسلح فلسطینی است و ارتش اسرائیل از روز شنبه عملیات گسترده‌ای را در واکنش به حملات اخیر علیه شهروندان اسرائیلی آغاز کرده است.

طی بیش از سه هفته اخیر، اسرائیل چهار بار هدف حملات فلسطینیان قرار گرفته که دو حمله اول از سوی اعراب فلسطینی مرتبط با داعش، و دو حمله دوم از سوی فلسطینیان کرانه باختری انجام شدند.

در این حملات در مجموع ۱۴ نفر کشته شدند. همچنین در این مدت حدود ۲۰ فلسطینی، از جمله مهاجمان در این حملات، کشته شدند.

پربیننده‌ترین‌ها

مستند - پلنگ کردستان
اخبار
پنجره

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید