شرکت توانیر: امسال برای عبور از بحران خاموشی‌ها به ۱۰هزار مگاوات کاهش مصرف برق نیاز داریم

۱۴۰۱/۱/۲۵

عبدالامیر یاقوتی، مدیرکل دفتر مدیریت انرژی شرکت توانیر گفت تراز تولید برق در ایران ۶۰هزار مگاوات است و میزان نیاز مصرف‌کننده‌ها در سال جاری به ۷۰هزار مگاوات می‌رسد، بنابراین امسال برای عبور از بحران خاموشی‌ها در چهار ماه گرم به ۱۰هزار مگاوات صرفه‌جویی و کاهش مصرف برق نیاز داریم.

مدیرکل دفتر مدیریت انرژی شرکت توانیر در نشستی با مدیران کارخانه‌ها و صنایع استان قزوین که به منظور مدیریت مصرف برق در فصل گرم سال برگزار شد، گفت که جمعیت مشترکان برق در سراسر کشور طی یک سال اخیر ۵ درصد افزایش یافته و میزان مصرف برق در تابستان امسال ۴/۵ درصد بیشتر از سال گذشته خواهد بود.

یاقوتی افزود که تراز تولید برق در سال گذشته ۵۳ هزار مگاوات بود که قرار است امسال با اضافه شدن ۷ هزار مگاوات به ۶۰ هزار مگاوات برسد و از طرفی میزان مصرف برق سال گذشته ۶۷ هزار مگاوات بود که امسال به ۷۰ هزار مگاوات می‌رسد.

مدیرکل دفتر مدیریت انرژی شرکت توانیر گفت که به همین دلیل برای عبور از بحران خاموشی و قطع برق در چهار ماه گرم سال یعنی از ۱۵ اردیبهشت‌ تا ۱۵ شهریور امسال به ۱۰ هزار مگاوات صرفه‌جویی و کاهش مصرف برق نیاز داریم.

یاقوتی خاطرنشان کرد که کاهش ذخایر آب پشت سدها در اثر مدیریت اشتباه منابع آبی و کاهش بارندگی در کنار گرمای زودرس و افزایش شدید مصرف برق از جمله عوامل بیرن ‌سازمانی بحران قطع برق در ایران است.

مدیرکل دفتر مدیریت انرژی شرکت توانیر اضافه کرد که در حوزه عوامل درون سازمانی نیز احداث نشدن نیروگاه‌های جدید و تعمیرات دیرهنگام نیروگاه‌های برق از علل اصلی کمبود برق و موج خاموشی‌های برق در کشور است.

یاقوتی تعداد مشترکان برق در ایران در ۴۰ میلیون مشترک اعلام کرد و گفت ۲۵ درصد مشترکان ما پرمصرف هستند بنابراین ۱۰ میلیون مشترک پرمصرف در کل کشور داریم.

مدیرکل دفتر مدیریت انرژی شرکت توانیر افزود که ۴۶ درصد برق تولیدی کشور در حوزه صنعت مصرف می‌شود.

یاقوتی گفت که برای گذر از پیک مصرف و بحران قطع برق، نیازمند ۶ هزار و ۳۰۰ مگاوات کاهش مصرف در شهرک‌های صنعتی هستیم که باید این کاهش در حد فاصل ساعت‌های ۱۰ تا ۱۸ روزهای فصل گرم سال انجام شود.

اخبار
چهره‌ها - سوئیس
اخبار

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید