سناتور تاد یانگ: توافق با ایران فاجعه برای آمریکا و پیروزی برای خامنه‌ای، پوتین و شی است

۱۴۰۱/۱/۲۴

تاد یانگ، عضو جمهوری‌خواه سنای آمریکا، توافق احتمالی دولت بایدن با جمهوری اسلامی را «یک فاجعه در سیاست خارجی آمریکا» و یک پیروزی بزرگ برای علی خامنه‌ای، ولادیمیر پوتین و شی جین‌پینگ توصیف کرد.

سناتور یانگ در یادداشتی که روز سه‌شنبه ۲۳ فروردین در وبسایت فاکس‌نیوز منتشر شد، تاکید کرد توافق با ایران که حامی اصلی تروریسم در جهان است، با میانجیگری روسیه و چین، راه را برای دستیابی تهران به تسلیحات اتمی و همچنین افزایش خشونت جمهوری اسلامی در سراسر خاورمیانه همواره می‌کند.

او با زیر سوال بردن توافق پیشین هسته‌ای با ایران که در دوران باراک اوباما به امضا رسید، هشدار داد بایدن باید از میز مذاکرات دور شود.

این عضو سنای آمریکا با اشاره به حمله موشکی اخیر سپاه پاسداران به اربیل در اقلیم کردستان عراق، از احتمال حذف نام سپاه پاسداران از فهرست سازمان‌های تروریستی به شدت انتقاد کرد و سپاه پاسداران را «ابزار اصلی صدور خونریزی» و «مسئول کشته شدن بیش از ششصد نیروی آمریکایی در عراق» خواند.

مذاکرات احیای برجام در دوره جدید، بیستم اسفند گذشته و در پی مطرح شدن شروط جدید روسیه متوقف شد؛ پس از آن نیز رسانه‌ها گزارش دادند اختلاف اصلی بین آمریکا و جمهوری اسلامی بر سر حذف یا باقی ماندن نام سپاه پاسداران از فهرست سازمان‌های تروریستی است.

با این حال این عضو جمهوری‌خواه سنای آمریکا تاکید کرد «وضع بدتر از این است» و دولت بایدن حتی پیشنهاد لغو تحریم مجموعه‌ای از نهادها و افراد ایرانی را داده که مثلا یکی از آنها «حسین دهقان، سیاستمدار و عامل سپاه پاسداران که بمب‌گذاری سال ۱۹۸۳ در لبنان را طراحی کرد که به کشته شدن ۲۲۰ تفنگدار آمریکایی و ۲۱ آمریکایی دیگر منجر شد».

سناتور تاد یانگ هشدار داده است توافقی که به ایران اجازه بدهد جاه‌طلبی‌های هسته‌ایش را محقق کند به اندازه کافی خطرناک است، ولی لغو تحریم‌ها و خارج کردن سپاه از فهرست سازمان‌های تروریستی همچون ریختن بنزین بر آتش درگیری‌های فعلی خاورمیانه است.

پربیننده‌ترین‌ها

اخبار
تاریخ شفاهی
خلاصه خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید