خامنه‌ای: در مذاکرات هسته‌ای کار به گونه خوبی پیش می‌رود

۱۴۰۱/۱/۲۳

علی خامنه‌ای در دیداری با مقام‌های جمهوری اسلامی ضمن اشاره به مذاکرات وین گفت که «کار به گونه خوبی پیش می‌رود».

او همچنین به تکرار اظهارات گذشته خود درباره «بدعهدی» آمریکا پرداخت.

خامنه‌ای روز سه‌شنبه ۲۳ فروردین‌ماه با اشاره به خروج آمریکا از برجام گفت: «کسی که بدعهدی کرده طرف مقابل است. الان هم در این بدعهدی گیر افتاده‌اند.»

او اضافه کرد: «اتفاقا آن‌ها به بن‌بست رسیده‌اند، ما به بن‌بست نرسیده‌ایم.»

این سخنان در حالی است که طی هفته‌های گذشته گزارش‌ها مبنی بر اختلاف جمهوری اسلامی با آمریکا درباره حذف نام سپاه پاسداران از فهرست گروه‌های تروریستی بوده است.

مقام‌های جمهوری اسلامی بارها تکرار کرده‌اند که از خطوط قرمز خود کوتاه نمی‌آیند.

با این حال علی خضریان، نماینده تهران در مجلس، در توییتر نوشت که آنچه تاکنون در متن ۲۷ صفحه‌ای پیش‌نویس توافق حاصل شده،‌ حاکی از عدم تحقق خطوط قرمز نظام و بر خلاف قانونی مجلس و تحمیل خسارت جدید به منافع ملی است.

اکنون رهبر جمهوری اسلامی در تازه‌ترین دیدار خود تاکید کرده که مقام‌ها در برنامه‌ریزی‌های کاری «مطلقا معطل مذاکرات هسته‌ای نشوند.»

اخیرا جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید، درباره مذاکرات وین گفته بود که ما نمی‌دانیم به توافقی با ایران دست خواهیم یافت یا نه.

این مقام واشینگتن اشاره کرد تلاش برای رسیدن به توافق ادامه دارد و ما همچنان در حال بررسی آن هستیم.

انتقادهای حکومت ایران از آمریکا نیز همچنان ادامه دارد.

حسین امیرعبداللهیان،‌ وزیر خارجه جمهوری اسلامی، که در آخرین موضع‌گیری خود عدول از خطوط قرمز را رد کرده، پیشتر گفته بود: «نفعی در مذاکرات مستقیم با آمریکا ندیدیم، بارها آن‌ها بر مذاکره اصرار کردند و گفتیم اگر حسن‌نیت دارید، یکی دو مورد اقدامات عملی را انجام دهید.»

مذاکرات گزارش می‌شود

علی خامنه‌ای در بخش دیگری از سخنان خود در دیدار با مقام‌های جمهوری اسلامی گفت:‌ «هیات مذاکره‌کننده، رییس‌جمهور و شورای‌ عالی امنیت ملی و دیگران را در جریان می‌گذارند و تصمیم می‌گیرند و جلو می‌روند.»

او افزود: «نقد کارهای مسئولان هم اشکالی ندارد، اما نقد با نگاه خوش‌بینانه و خالی از سوءظن باشد.»

خامنه‌ای در زمینه انتقادات گفت که «نقد باید با خوش‌بینی باشد و مردم را ناامید نکند.»

استغفار در میدان‌های ملی تاثیر دارد

خامنه‌ای در قسمتی دیگر از این دیدار به موضوع «استغفار» اشاره کرد و گفت: ‌«استغفار در میدان‌های ملی و در میدان‌های بزرگ اجتماعی کارکرد و تاثیر دارد و ما را به توفیقات بزرگ می‌رساند.»

او افزود: «استغفار یعنی چه؟ یعنی معذرت‌خواهی. از خیلی از کارها، از بسیاری از کرده‌ها و نکرده‌های خودمان از خدای متعال باید معذرت بخواهیم.»

 

نشانه‌های موفقیت در اقتصاد وجود دارد

رهبر جمهوری اسلامی با اشاره به وضعیت اقتصادی گفت: «با وجود موارد منفی در اقتصاد، در همین حوزه نیز نشانه‌های موفقیت وجود دارد که یک نمونه آن تاب‌آوری اقتصاد کشور در برابر تحریم‌های بی‌سابقه است.»

او در زمینه روابط بین‌الملل جمهوری اسلامی افزود: «این دستاوردها و موارد دیگر همچون گسترش عمق راهبردی و نفوذ معنوی ایران در منطقه، جمهوری اسلامی را به یک نمونه جذاب تبدیل کرده است.»

خامنه‌ای دولت جمهوری اسلامی را «بزرگ‌ترین مصرف‌کننده» در کشور خواند و اضافه کرد: «نفت حدود ۱۰۰ سال است که همچون ماده‌ای مخدر، اعتیاد سختی در کشور ایجاد کرده که باید حتماً علاج شود.»

چشم‌انداز
اخبار
تیتر اول

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید