ادامه خبرهای ضد و نقیض درباره توقف پروژه پتروشیمی میانکاله؛این بار دادستانی دستور داد

۱۴۰۱/۱/۲۳

پس از انتشار گزارش‌ها درباره تداوم فعالیت پروژه پتروشیمی میانکاله به رغم دستور توقفی که ابراهیم رئیسی صادر کرده بود، روز سه‌شنبه نیز گزارش شد دادستانی کل کشور دستور توقف اجرای این پروژه را ابلاغ کرد.

به گزارش خبرگزاری میزان، مدیرکل حوزه حقوق عامه دادستانی کل کشور در نامه‌ای به دادستان مازندران دستور توقف اجرای این طرح را صادر کرد.

خبرگزاری قوه قضاییه نام این مقام قضایی را ذکر نکرده و تنها گزارش کرده است که این نامه در هفته جاری و به دستور محمدجعفر منتظری، دادستان کل کشور، صادر شده است.

بنابر همین گزارش، در این نامه آمده است: «در خصوص احداث مجتمع پتروشیمی در مراتع روستای حسین‌آباد شهرستان بهشهر در محدوده زیست‌بوم میانکاله، به قید فوریت گزارش جامعی از ابعاد مختلف موضوع از چگونگی فرایند واگذاری ۹۰ هکتار عرصه به سرمایه‌گذاری، انجام بررسی اولیه طرح و نحوه جانمایی آن، اخذ مجوز‌های لازم از مراجع ذیربط و بررسی اثرات زیست‌محیطی پروژه تهیه شود و تا مشخص شدن نتیجه نهایی بررسی‌ها از ادامه فعالیت طرح جلوگیری شود.»

محمدصادق اکبری، رییس دادگستری مازندران، نیز در گفت‌وگو با خبرگزاری صداوسیما ارسال این نامه را تایید کرد و در عین حال گفت دستگاه قضایی استان دستوری درباره ادامه فعالیت پتروشیمی میانکاله صادر نکرده بود.

دو روز پیشتر، روز یکشنبه، خبرگزاری دولتی ایرنا از دستور ابراهیم رئیسی مبنی بر توقف پروژه پتروشیمی میانکاله خبر داده و گفته بود «به زودی پرونده آن برای همیشه بسته خواهد شد.»

با این حال به گفته فعالان محیط زیست که برخی از آنان در روزهای گذشته در محل حضور داشتند، اجرای این طرح شتاب بیشتری گرفت و بر حجم تخریب‌های محیط زیستی افزوده شد.

احداث مجتمع پتروشیمی میانکاله طرحی است که مهر ۹۹ بدون تایید سازمان محیط زیست مجوز تاسیس گرفت و وزارت نفت دی‌ماه همان سال موافقت‌نامه مقدماتی اجرای آن را امضا کرد.

مقام‌های جمهوری اسلامی درباره این پروژه اظهارات متناقضی بیان کرده‌اند.

علی سلاجقه، رییس سازمان حفاظت محیط زیست، چند روز پیش گفت این پروژه مجوز محیط زیستی ندارد و اجرای آن فاقد اعتبار است.

با این حال حسینقلی قوانلو، رییس سازمان صمت مازندران، گفت پس از آنکه اداره کل حفاظت محیط زیست مازندران اعلام کرد ساخت پتروشیمی در استان‌های شمالی طبق قانون به مصوبه هیات وزیران نیاز دارد، اقدامات لازم برای دریافت مصوبه هیات وزیران انجام شد و طرح توانست مصوبه بگیرد.

طرح احداث این مجتمع با اعتراض بسیار گسترده فعالان محیط زیست روبه‌رو شده است؛ به گفته آنان، این پروژه آسیب‌هایی بسیار جدی به محیط زیست و پناهگاه حیات وحش میانکاله وارد خواهد کرد.

اخبار
بررسی بازارها
خلاصه خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید