شهباز شریف، برادر نواز شریف، نخست وزیر جدید پاکستان شد

۱۴۰۱/۱/۲۲

پارلمان پاکستان شهباز شریف، نماینده پارلمان و از مخالفان عمران‌ خان، نخست‌وزیر برکنار شده این کشور را به عنوان نخست وزیر جدید انتخاب کرد.

در حالی که بیش از ۱۰۰ قانونگذار از احزاب «تحریک انصاف پاکستان» و «حزب عدالت پاکستان» روز دوشنبه به نشانه اعتراض به برکناری عمران خان از نخست وزیری، از پارلمان خارج شدند، شهباز شریف با به دست آوردن ۱۷۴ رای موافق به مقام نخست‌وزیری انتخاب شد.

شریف که تنها نامزد نشستن بر کرسی نخست‌وزیری بود، برادر نواز شریف، نخست‌وزیر اسبق پاکستان است.

اکنون حزب مخالف با داشتن اکثریت ۱۷۴ کرسی از ۳۴۲ کرسی پارلمان، می‌تواند برای تصویب قوانین اقدام کند، اما اگر طرفداران عمران خان، همانطور که او اعلام کرده، به خیابان‌ها بریزند فشار بیشتری بر پارلمان وارد می‌شود و بحران را عمیق‌تر می‌کند.

عمران خان، ستاره سابق کریکت دارای گرایش‌ اسلام‌گرایی محافظه‌کارانه، پس از ۳ سال و ۸ ماه نخست‌وزیری، روز یک‌شنبه ۲۱ فروردین در پی رای عدم اعتماد پارلمان پاکستان برکنار شد.

عمران خان در یک نمایش قدرت و با استفاده از احتمال بروز بی‌ثباتی سیاسی در پاکستان، در اواخر روز یکشنبه صدها هزار نفر از هواداران خود را در اعتراض به برکناری به تجمع اعتراضی فراخواند و دولت بعدی را یک «دولت تحمیلی» توصیف کرد.

در شهرهای سراسر پاکستان، هواداران عمران خان راهپیمایی کردند و پرچم‌های بزرگ حزب را به اهتزاز درآوردند و قول حمایت دادند. جوانان، که حامیان اصلی خان را تشکیل می‌دهند، بیشترین جمعیت در تظاهرکنندگان بودند.

عمران خان همچنین خواستار برگزاری انتخابات زودهنگام شده است. انتخابات بعدی در پاکستان اوت ۲۰۲۳ برگزار می‌شود.

خان با استفاده از احساسات ضد آمریکایی در پاکستان، واشنگتن را به توطئه با مخالفان خود برای سرنگونی خود متهم کرده است.

پایگاه او در میان جوانان، که اغلب جنگ آمریکا پس از ۱۱ سپتامبر علیه تروریسم را وسیله‌ای برای هدف قرار دادن ناعادلانه پاکستان می‌بینند، به تقویت تئوری توطئه خان کمک می‌کند.

بر اساس گزارش‌ها، انتخاب شهباز شریف به عنوان نخست وزیر جدید پاکستان، نه مسیری مسالمت‌آمیز برای آینده این کشور تضمین می‌کند و نه بسیاری از مشکلات اقتصادی پاکستان از جمله تورم بالا و بحران فزاینده انرژی را حل خواهد کرد.

تازه‌ترین خبرها

مرور مطبوعات
چشم‌انداز
اخبار

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید