کاهش میزان مشارکت مردم در انتخابات ریاست جمهوری فرانسه

۱۴۰۱/۱/۲۱

در حالی که هنوز رای‌گیری برای مرحله اول انتخابات ریاست جمهوری فرانسه به پایان نرسیده، آمارهای رسمی حاکی از کاهش میزان مشارکت مردم نسبت به دوره پیشین انتخابات ریاست جمهوری این کشور است.

وزارت کشور فرانسه اعلام کرد تا ساعت ۱۷ روز یکشنبه ۲۱ فروردین (به وقت محلی) میزان مشارکت در مرحله اول انتخابات ریاست جمهوری این کشور به ۶۵ درصد رسیده است.

این آمار ۴.۴ درصد کاهش نسبت به میزان مشارکت در مرحله اول انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۷ در همین ساعت نشان می‌دهد.

بر اساس ارزیابی‌ها، پیش‌بینی می‌شود نرخ تحریم در این مرحله از انتخابات بین ۲۴ تا ۲۶.۵ درصد باشد.

این رقم کمتر از نرخ تحریم ۲۸.۴ درصدی مرحله اول انتخابات سال ۲۰۰۲ است، که رکورد تحریم در انتخابات ریاست جمهوری فرانسه را شکسته بود.

پیشتر برخی هشدار داده‌ بودند که ممکن است در این دوره از انتخابات ریاست جمهوری فرانسه، بار دیگر نرخ تحریم انتخابات رکورد تازه‌ای را به ثبت برساند.

شعبه‌های اخذ رای در ساعت هشت صبح روز یکشنبه (به وقت محلی) در خاک اصلی فرانسه گشوده شد و قرار است اولین برآوردها از نتایج انتخابات ساعت ۲۰ همین روز اعلام شود.

فرانسوی‌های ساکنان سرزمین‌های فرادریایی فرانسه نیز در روز شنبه به پای صندوق‌های رای رفتند.

حدود ۴۸ میلیون و ۷۰۰ هزار فرانسوی واجد شرایط رای‌دهی در این دوره از انتخابات ریاست جمهوری کشورشان هستند.

اغلب نظرسنجی‌هایی که تا پیش از رای‌گیری منتشر شد، همچنان نشان می‌داد مکرون و مارین لوپن رهبر حزب «تجمع ملی» دو پیروز مرحله اول انتخابات هستند و در مرحله دوم نیز مکرون برای دومین بار پیاپی رییس‌جمهور خواهد شد.

اما بر اساس همین نظرسنجی‌ها، آرای مارین لوپن در روزهای اخیر سیر صعودی داشت و او هرگز این چنین به پیروزی احتمالی در انتخابات ریاست جمهوری نزدیک نبوده است.

پس از مکرون و لوپن، جایگاه سوم در نظرسنجی‌ها به ژان لوک ملانشون نامزد چپگرا اختصاص داشت که آرای او نیز در روزهای اخیر تاحدودی افزایش داشته است.

انتخابات ریاست جمهوری در فرانسه در حالی برگزار می‌شود که پیامدهای ناشی از جنگ اوکراین بر اقتصاد اروپا از جمله فرانسه تاثیر گذاشته و قیمت‌ها به ویژه قیمت سوخت افزایش یافته است.

پربیننده‌ترین‌ها

تیتر اول
اخبار و اخبار ورزشی
تاریخ شفاهی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید