بازگشت سفرای عربستان سعودی و کویت به بیروت پس از پنج ماه تیرگی روابط

۱۴۰۱/۱/۱۹

پس از پنج ماه تیرگی روابط بین کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس و لبنان، روز جمعه عربستان سعودی، کویت و یمن اعلام کردند سفرای خود را بار دیگر به بیروت می‌فرستند.

نجيب میقاتی، نخست وزیر لبنان، از اقدام عربستان سعودی استقبال کرد و گفت کشورش به هویت عربی خود افتخار می‌کند.

او همچنین تاکید کرد بیروت به داشتن بهترین روابط با کشورهای شورای همکاری خلیج فارس «که همیشه یاور لبنان بوده‌اند» پایبند است.

عربستان سعودی اعلام کرده «در پاسخ به خواسته‌ جریان‌های ملی میانه‌رو در لبنان» و همچنین تاکید نجیب میقاتی بر «متوقف کردن همه‌ فعالیت‌های سیاسی و نظامی و امنیتی علیه عربستان سعودی» سفیر خود را به بیروت باز می‌گرداند.

برخی رسانه‌های لبنانی نیز به نقش فرانسه در ترغیب عربستان سعودی به بازگشت روابط با لبنان اشاره کرده‌اند.

بازگشت سفرای عربستان سعودی و متحدانش به بیروت یک ماه پیش از انتخابات پارلمانی لبنان انجام شده است.

پیش‌بینی می‌شود که سفیر عربستان سعودی سنی‌های لبنان را به ائتلاف با حزب «نیروهای لبنانی» به رهبری سمیر جعجع و حزب «سوسیالیست ترقی‌خواه» به رهبری ولید جنبلاط در برابر حزب‌الله تشویق کند.

برخی رسانه‌های عربستان سعودی گزارش داده‌اند که تصمیم ریاض در بازگرداندن سفیر خود به بیروت، در پی ارائه تضمین‌های دولت لبنان درباره توقف اقدامات بی ثبات کننده حزب‌الله و عدم دخالت این کشور در امور منطقه صورت گرفته است.

کویت و یمن نیز اعلام کرده‌اند سفرای خود را به بیروت باز می‌گردانند.

عربستان سعودی مهرماه گذشته در واکنش به اظهارات وزیر اطلاع‌رسانی لبنان، سفیر لبنان را از ریاض اخراج کرد و واردات تمامی کالاها از لبنان را ممنوع اعلام کرد.

پس از آن عربستان سعودی، امارات، بحرین، کویت و یمن سفرای لبنان را اخراج کردند.

جورج قرداحی، وزیر اطلاع‌رسانی لبنان، با اعتراض به نقش عربستان سعودی گفته بود شبه‌نظامیان حوثی مورد حمایت ایران «از خود دفاع می‌کنند».

حزب‌الله لبنان از اظهارات قرداحی تمجید کرده بود.

انسان، زمین، فردا
چشم‌انداز
بررسی بازارها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید