انجمن بازیگران از طرح شکایت‌های مربوط به آزار جنسی در سینمای ایران حمایت کرد

۱۴۰۱/۱/۱۵

یک روز پس از اعلام موضع خانه سینما نسبت به گزارش‌های اخیر آزار جنسی علیه سینماگران زن، انجمن بازیگران سینمای ایران نیز ضمن محکوم کردن «خشونت و نابرابری جنسیتی در محیط سینما»، از مطرح شدن شکایت‌ها در این زمینه حمایت کرد.

در بیانیه انجمن بازیگران سینمای ایران که روز دوشنبه ۱۵ فروردین منتشر شد، آمده این انجمن «از همه بازیگران به ویژه زنان بازیگری که مورد خشونت و تعرض جنسی قرار گرفته‌اند درخواست می‌کند بدون واهمه از نام و عنوان و جایگاه افراد، شکایات خود را طریق شورای صیانت خانه سینما تا صدور و اجرای حکم پیگیری کنند.»

بر اساس این بیانیه، هیات مدیره انجمن بازیگران سینمای ایران «قاطعانه و با تمام توان تا مجازات متخلفین در کنار شاکیان خواهد ایستاد و اجازه هیچ‌گونه مصلحت‌اندیشی و گذشت و سازش بر سر اصول و حرمت انسانی و آبرو و حیثیت سینمای» ایران نخواهد داد.

روز یکشنبه در حالی که انتقادها از سکوت خانه سینما به روایات منتشر شده از آزار جنسی در سینمای ایران افزایش یافته بود، این نهاد صنفی با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: «هر گونه خشونت احتمالی به ویژه خشونت جنسی در شیوه‌های گوناگون آن را محکوم می‌کند».

عالی‌ترین نهاد صنفی سینمای ایران شورای صیانت خانه سینما را به عنوان مسئول بررسی گزارش‌ها و شکایت‌ها «با قید محرمانگی» معرفی کرد.

واکنش خانه سینما، کمی پس از اظهارات کاظم غریب‌آبادی، دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه صورت گرفت که اعلام کرد این قوه آماده است به شکایت‌ها در حوزه خشونت علیه زنان رسیدگی کند.

غریب‌آبادی روز یکشنبه همچنین ابراز امیدواری کرد «لایحه صیانت، کرامت و تامین امنیت زنان در برابر خشونت، هرچه سریعتر به تصویب مجلس شورای اسلامی برسد.»

این در حالی است که دستگاه قضایی جمهوری اسلامی متهم به اجرای قوانینی در راستای تبعیض جنسیتی و نقض حقوق زنان است و از جمله درباره زن‌کشی مجازات‌هایی را پیش‌بینی کرده که بازدارندگی کافی ندارد.

پس از انتشار روایت‌هایی درباره آزار و اذیت جنسی برخی از عوامل زن سینما در ایران، بیش از ۳۰۰ نفر از زنان دست‌اندرکار سینما با انتشار بیانیه‌ای به «رواج خشونت و آزار جنسی در سینمای ایران» اعتراض و «سیستماتیک بودن این خشونت‌ها» را محکوم کردند.

پیشتر نیز ‌هیات مدیره انجمن صنفی برنامه‌ریزان و دستیاران کارگردانان سینما در بیانیه‌ای این خشونت‌ها را محکوم کرد و از افراد خواست در مقابل «هتک حرمت» سکوت نکنند.

واکنش انجمن صنفی برنامه‌ریزان و دستیاران کارگردانان سینما پس از آن صورت گرفت که یکی از اعضای زن این انجمن در یک رشته توییت از آزار جنسی و توهین و تحقیرش از سوی یک بازیگر مشهور، هنگام فیلمبرداری یک فیلم‌ خبر داد.

در سال‌های اخیر و به دنبال موج افشاگری‌ در رسانه‌های اجتماعی، برخی از چهره‌های سرشناس ایرانی نیز به تجاوز‌ جنسی متهم شده‌اند.

پربیننده‌ترین‌ها

جهان‌نما
۲۴ با فرداد فرحزاد
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید