رهبر طالبان کشت خشخاش را در افغانستان ممنوع اعلام کرد

۱۴۰۱/۱/۱۴

هبت‌الله آخندزاده، رهبر طالبان، با صدور فرمانی کشت خشخاش (کوکنار) و همچنین تولید، مصرف و خرید و فروش «هرگونه مواد نشئه‌آور» را در افغانستان ممنوع اعلام کرد. در فرمان منسوب به او آمده از این پس هر فردی به کشت این گیاه اقدام کند زمین او تخریب و با متخلف «برخورد شرعی» خواهد شد.

همچنین در بخشی از این فرمان آمده است: «استعمال و انتقال، خرید و فروش، واردات و صادرات و کارخانه‌های تولید هرگونه مواد نشئه‌آور مثلا شراب، هروئین، شیشه، چرس و غیره، جدا منع است.»

پیشتر مقام‌های طالبان از صدور فرمان «مهم» رهبر این گروه خبر داده بودند و برخی این احتمال را مطرح کردند که ممکن است رهبر طالبان پس از انتقادهای گسترده، دستور بازگشایی مدارس دخترانه را صادر کند.

اما در فرمان تازه آخندزاده هیچ اشاره‌ای به بازگشایی مدارس دخترانه نشده است.

رهبر طالبان در حالی کشت خشخاش را ممنوع اعلام کرد که دفتر مبارزه با مواد مخدر و جرایم سازمان ملل با انتشار نتایج یک تحقیق تازه، از افزایش هشت درصدی تولید مواد مخدر در افغانستان خبر داده است.

طبق آمار سازمان ملل، در حال حاضر افغانستان ۸۷ درصد تریاک جهان را تولید می‌کند که ارزش آن در داخل، بین ۱.۸ تا ۲.۶ میلیارد دلار تخمین زده می‌شود.

بر اساس تحقیق تازه دفتر مبارزه با مواد مخدر سازمان ملل که روز سه‌شنبه دوم فروردین منتشر شد، از هر هکتار زمین به صورت متوسط ۳۸.۵ کیلوگرم تریاک در سال ۲۰۲۱ به دست آمده است.

این در حالی است که این رقم در سال ۲۰۲۰ میلادی ۲۸ کیلوگرم در هر هکتار بود.

تازه‌ترین خبرها

جهان‌نما
تیتر اول
انسان، زمین، فردا

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید