جمهوری‌خواهان کنگره خواستار ارائه توضیحات آنتونی بلینکن درباره مذاکرات با ایران شدند

۱۴۰۱/۱/۱۰

گروهی از نمایندگان جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا ضمن ابراز نگرانی درباره تلاش دولت بایدن برای احیای آنچه «توافق ناقص هسته‌ای ایران» خواندند، در نامه‌ای به وزیر خارجه ایالات متحده، خواستار ارائه توضیحاتی درباره مذاکرات هسته‌ای با ایران شدند.

این نامه که از سوی جیمز کومر، نماینده جمهوری‌خواه، تهیه شده خاطرنشان کرد که نباید پول مالیات‌دهندگان آمریکایی صرف مذاکره با بزرگ‌ترین حامی تروریسم دولتی جهان شود.

این نمایندگان خاطرنشان کردند که خودداری بایدن از استفاده از منابع گسترده داخلی نفت و گاز آمریکا، این گمان را پدید آورده که کاخ سفید به دنبال توافقی است که به ایران اجازه صادرات بیشتر نفت را بدهد.

این نامه همچنین هشدار داد که یک توافق جدید با ایران جان شهروندان آمریکایی و سایر مردم جهان را در معرض خطر قرار خواهد داد.

در همین حال، جان کورنین، سناتور جمهوری‌خواه، در گفت‌وگو با ایران اینترنشنال گفت: «مذاکرات احیای برجام از بنیاد اشتباه است، زیرا جلوی دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای را نمی‌گیرد. به روند مذاکرات هیچ اعتمادی ندارم.»

او افزود: دولت بایدن درباره روند مذاکرات با اسرائیل و متحدان آمریکا که نگران حمایت ایران از تروریسم و دستیابی آن به سلاح هسته‌ای هستند، گفت‌وگو نمی‌کند.

از سوی دیگر، یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا و یک مقام اسرائیلی به اکسیوس گفتند که آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات‌متحده، از نفتالی بنت و دیگر مقام‌های اسرائیلی خواسته تا جایگزینی را برای توافق هسته‌ای با ایران که غنی‌سازی اورانیوم را محدود می‌کند، ارائه دهند.

آکسیوس همچنین به نقل از دو مقام اسرائیلی گزارش داد که وزیران خارجه بحرین، مصر و امارات متحده عربی ضمن ابراز نگرانی از احیای برجام و پیامدهای آن در منطقه، درباره مخالفت خود با حذف سپاه پاسداران از فهرست سازمان‌های تروریستی آمریکا تاکید کردند.

در همین حال، رادیو فردا به نقل از یک منبع آگاه نزدیک به مذاکرات وین گزارش داد که تعهد جمهوری اسلامی به توقف پیگیری انتقام کشته شدن قاسم سلیمانی، یکی از شرط‌های اصلی برای خارج کردن سپاه پاسداران از فهرست سازمان‌های تروریستی است.

از سوی دیگر، وزارت خزانه‌داری آمریکا چهارشنبه یک ایرانی به نام محمدعلی حسینی و شبکه‌ای از شرکت‌‌های زیر نظر او در ایران را به دلیل پشتیبانی تدارکاتی از برنامه ساخت موشک‌های بالستیک جمهوری اسلامی تحریم کرد.

بر اساس بیانیه وزارت خزانه‌داری آمریکا، این تحریم‌های جدید به دنبال حمله موشکی اخیر سپاه پاسداران به اربیل در اقلیم کردستان عراق و همچنین حمله موشکی اخیر حوثی‌های تحت حمایت جمهوری اسلامی علیه تاسیسات شرکت آرامکو در عربستان سعودی اعمال شده است.

کاخ سفید اعلام کرد که تحریم‌های اخیر توافق هسته‌ای را از مسیر خود خارج نمی‌کند و این تحریم‌ها صرف نظر از اینکه توافق هسته‌ای حاصل شود یا نه، به قوت خود باقی خواهند ماند.

اخبار
مرور مطبوعات
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید