آمریکا یک فرد و چند شرکت ایرانی را در ارتباط با برنامه موشکی جمهوری اسلامی تحریم کرد

۱۴۰۱/۱/۱۰

وزارت خزانه‌داری آمریکا یک ایرانی به نام محمدعلی حسینی و شبکه‌ای از شرکت‌‌های زیر نظر او در ایران را به دلیل پشتیبانی تدارکاتی از برنامه ساخت موشک‌های بالستیک جمهوری اسلامی تحریم کرد.

این تحریم‌ها را دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا، اوفک، روز چهارشنبه دهم فروردین اعلام کرد.

بر اساس بیانیه اوفک، محمدعلی حسینی از طریق شبکه‌ای از شرکت‌ها پیشران موشک‌های بالستیک و مواد مرتبط با آن را برای سازمان تحقیقات و جهاد خودکفایی سپاه پاسداران که مسئولیت تحقیق و توسعه موشک‌های بالستیک را برعهده دارد، و همچنین صنایع شیمیایی پارچین وابسته به سازمان صنایع دفاع ایران تهیه کرده است.

بر اساس این بیانیه، شبکه‌ای که حسینی از آنها برای این کار استفاده کرده شامل شرکت «جستار صنعت دلیجان»، شرکت «سایه‌بان سپهر دلیجان» و شرکت «سینا کامپوزیت دلیجان» می‌شود.

وزارت خزانه‌داری آمریکا اضافه کرده که حسینی شخصا در جلسات سطوح عالی سپاه پاسداران شرکت داشته، با مقام‌های سپاه به سفر رفته و با استفاده از اسناد جعلی، تجهیزاتی را از چین تامین کرده است.

اوفک همچنین شرکت ایرانی «ب. پ. صدر» مستقر در تهران را که به نمایندگی از صنایع شیمیایی پارچین به عنوان یک واسطه کلیدی برای تهیه قطعات مورد استفاده برای توسعه پیشران موشک‌های بالستیک فعالیت می‌کند، تحریم کرده است.

بر اساس بیانیه وزارت خزانه‌داری آمریکا، این تحریم‌های جدید به دنبال حمله موشکی اخیر سپاه پاسداران به اربیل در اقلیم کردستان عراق و همچنین حمله موشکی اخیر حوثی‌های تحت حمایت جمهوری اسلامی علیه تاسیسات شرکت آرامکو در عربستان سعودی اعمال شده است.

این بیانیه تاکید می‌کند که توسعه و تکثیر موشک‌های بالستیک جمهوری اسلامی همچنان تهدیدی جدی برای امنیت بین‌المللی است.

برایان نلسون، معاون وزیر خزانه‌داری آمریکا در امور تروریسم و اطلاعات مالی، گفت: «در حالی که آمریکا همچنان به دنبال بازگشت ایران به پایبندی کامل به برجام است، ما در هدف قرار دادن کسانی که از برنامه موشک‌های بالستیک ایران حمایت می‌کنند تردید نخواهیم کرد.»

او افزود: «ما همچنین با شرکای دیگر در منطقه همکاری خواهیم کرد تا ایران را در قبال اقداماتش، از جمله نقض فاحش حاکمیت همسایگانش پاسخگو کنیم.»

پربیننده‌ترین‌ها

جهان‌نما
تیتر اول
اخبار و اخبار ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید