دو اوکراینی در میان کشته‌های حمله تروریستی حومه تل‌آویو؛ بنت: با موج تروریسم روبه‌روییم

۱۴۰۱/۱/۱۰

مقام‌های اسرائیل جزییات بیشتری از حمله تروریستی شامگاه سه‌شنبه در حومه تل‌آویو که به کشته شدن پنج نفر، از جمله دو اوکراینی، منجر شد ارائه کرده‌اند؛ نخست وزیر اسرائیل نیز تاکید کرد کشورش با موجی از تروریسم روبه‌رو است.

نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائیل، شامگاه سه‌شنبه در توییتی نوشت: «اسرائیل با موجی از تروریسم کشنده عرب روبه‌رو است» و «ما با مشت آهنین با تروریسم مبارزه خواهیم کرد.»

او روز چهارشنبه نیز با انتشار تصاویر کشته شدگان در توییترش، یاد آنان به ویژه ماموری که «برای نجات جان دیگران قهرمانانه خود را قربانی کرد» گرامی داشت.

در جریان یک حمله مسلحانه در شهر بنِی براک در حومه تل‌آویو پنج نفر، شامل دو شهروند غیرنظامی اسرائیل، دو شهروند اوکراینی، و یک افسر پلیس عرب، کشته شدند؛ افسر پلیس توانست پیش از مرگ، مهاجم را هدف قرار دهد.

وجود دو اوکراینی در میان قربانیان در شرایطی است که از آغاز تهاجم روسیه به اوکراین، هزاران اوکراینی به اسرائیل پناه برده‌اند. با این حال، مقام‌های اسرائیل روز چهارشنبه اعلام کردند که دو اوکراینی کشته شده کارگر بودند، نه پناهجو.

مهاجم، جوانی ۲۷ ساله فلسطینی از کرانه باختری رود اردن بود که به صورت غیرقانونی در اسرائیل زندگی و در شهر بنی براک در یک کارگاه ساختمانی کار می‌کرد. او پیشتر به دلایل امنیتی در اسرائیل زندانی شده بود.

حمله شامگاه سه‌شنبه، سومین حمله تروریستی در اسرائیل در یک هفته گذشته بود که در مجموع، یازده نفر در این حملات کشته شده‌اند.

رهبران شماری از کشورهای جهان، از جمله آمریکا، آلمان و فرانسه این حمله را شدیدا محکوم کردند. آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد هم با انتشار پیامی حملات تروریستی اخیر در اسرائیل را محکوم کرد.

محمود عباس، رییس تشکیلات خودگردان فلسطینی، با انتشار پیامی این حمله را محکوم کرد و گفت کشتن شهروندان اسرائیلی و فلسطینی کمکی به اوضاع نمی‌کند و تنها و بدتر شدن شرایط می‌انجامد.

این پیام پس از آن منتشر شد که برخی رسانه‌های اسرائیلی گفتند بنی گنتس، وزیر دفاع اسرائیل، به محمود عباس هشدار داده که باید این حمله را محکوم کند.

همچنین ترکیه و امارات متحده عربی نیز این حمله تروریستی را محکوم کردند. این از معدود دفعاتی است که ترکیه در سال‌های اخیر یک حمله مسلحانه در اسرائیل را محکوم می‌کند.

از سوی دیگر، پدر مهاجم هم در مصاحبه با رسانه‌های فلسطینی و اسرائیلی، بر خلاف روند معمول، از اقدام پسرش اظهار تاسف کرد.

این در حالی است که حزب‌الله لبنان و سازمان‌های مسلح مستقر در نوار غزه از جمله گروه شبه‌نظامی حماس از این حمله تجلیل کردند.

در بیانیه حزب‌الله به نشست تاریخی اخیر میان اسرائیل و آمریکا و چهار کشور عربی اشاره و ادعا شده که چنین نشست‌هایی برای اسرائیل امنیت به همراه نخواهد آورد.

بر اساس تصاویر منتشر شده، گروهی از فلسطینیان کرانه باختری نیز با پخش شیرینی در خیابان‌ها و سر دادن شعارهای الله اکبر از این حمله تروریستی تجلیل کردند.

پربیننده‌ترین‌ها

سرانجام، قانون
اخبار ۲۳
اخبار ۲۳

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید