مسرور بارزانی: توسعه نفت و گاز اقلیم کردستان ممکن است به نفع ایران نباشد

۱۴۰۱/۱/۹

مسرور بارزانی، نخست وزیر اقلیم کردستان عراق، با اشاره به حملات اخیر موشکی سپاه پاسداران به اربیل گفت توسعه صنعت نفت و گاز در اقلیم ممکن است به نفع ایران نباشد.

بارزانی روز سه‌شنبه نهم فروردین در سخنانی در همایش جهانی دولت‌ها در دوبی با تاکید بر اینکه این منطقه به زودی منبع مهم انرژی برای تقاضای رو به رشد جهان خواهد شد، گفت: «توسعه بیشتر میادین نفت و گاز ما ممکن است به نفع ایران نباشد، زیرا این توسعه می‌تواند دلیل دیگری برای حملات [ایران] باشد.»

یک روز پیشتر نیز خبرگزاری رویترز به نقل از چند مقام عراق و ترکیه گزارش داد طرح تازه اقلیم کردستان عراق برای صدور گاز به ترکیه و اروپا با کمک اسرائیل، یکی از دلایل جمهوری اسلامی برای حمله موشکی اخیرش به اربیل بود.

سپاه پاسداران روز یکشنبه ۲۲ اسفند اعلام کرد در حمله موشکی به اربیل یک «مرکز راهبردی» اسرائیل را هدف قرار داده است؛ ادعایی که از سوی مقام‌های اقلیم کردستان عراق و همچنین مالک ویلای تخریب شده رد شد.

مسرور بارزانی که پیشتر این حمله را محکوم کرده بود در سخنرانی خود در دوبی نیز اتهام جمهوری اسلامی مبنی بر تعامل اسرائیل با اقلیم را «بی‌اساس» خواند و گفت حملات موشکی علیه اربیل تلاشی برای اعمال «فشار سیاسی» بر اتحادی بود که در حال تشکیل دولت در عراق است.

باز کریم برزنجی، مدیر شرکت نفتی «گروه کار» که ویلایش در اربیل مورد حمله موشکی سپاه پاسداران قرار گرفت، نیز پیش از این گفته بود که هدف از این حمله جلوگیری از خط انتقال گاز از اقلیم کردستان عراق به ترکیه بوده است.

«گروه کار»، شرکتی که برزنجی مدیریت آن را برعهده دارد، قرار است خط لوله انتقال گاز از اقلیم کردستان عراق به ترکیه را اجرا کند و بر اساس برخی گزارش‌ها، این پروژه قرار است سال ۲۰۲۵ افتتاح شود.

مسرور بارزانی در سخنان روز سه‌شنبه‌اش با اشاره به حکم اخیر دادگاه فدرال عراق درباره فروش نفت و گاز اقلیم کردستان نیز گفت: «نه تنها موشک‌ها می‌کوشند ما را متوقف کنند، بلکه نهادهایی دست‌کاری شده نیز تلاش می‌کنند.»

دادگاه فدرال عراق در اواسط ماه فوریه حکمی را علیه یک قانون نفت و گاز اقلیم کردستان صادر و اعلام کرد این قانون خلاف قانون اساسی عراق است.

بارزانی با اشاره به منابع انرژی در اقلیم کردستان عراق و همچنین افزایش نیاز جهانی به نفت در پی جنگ اوکراین گفت: «تلاش می‌کنیم دست‌کم بخشی از کمبودهای موجود در جهان را که ناشی از درگیری‌های جاری است، تامین کنیم.»

نخست وزیر اقلیم کردستان با این حال در سخنان یک روز پیشتر خود در همایش دوبی تاکید کرده بود: «یک کردستان قوی و مستقل از نظر اقتصادی تهدیدی برای همسایگان یا شرکای ما در بغداد نیست.»

اخبار
بررسی بازارها
خلاصه خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید