عضو شورای رهبری جبهه متحد کرد: ۱۹ نفر از بازداشت‌شدگان نوروز در کردستان، آزاد نشده‌اند

۱۴۰۱/۱/۸

یک هفته پس از بازداشت تعدادی از شهروندان کرد در چندین شهر مناطق کردنشین ایران از جمله سنندج و اشنویه، به دلیل برگزاری جشن نوروز با نمادهای کردی، یک فعال مدنی از تداوم بازداشت ۱۹نفر از دستگیرشدگان خبر داد.

محسن رضوی، عضو شورای رهبری جبهه متحد کرد، روز دوشنبه به رویداد۲۴گفت تعداد کل بازداشت‌شدگان از سوی نیروهای امنیتی در روزهای گذشته ۳۰نفر بوده که تاکنون ۱۱ نفر از آنان آزاد شده‌اند.

به گفته رضوی،احضار‌ها و اخطاریه‌ها علیه فعالان فرهنگی کرد از دهم اسفند ماه شروع شده بود و از آنان خواسته شده بود «در نوروز هیچ فعالیتی نداشته باشند»، اما دستگیری‌ها از ۲۸ و ۲۹ اسفند و همزمان با شروع مراسم نوروزی آغاز شد.

او ادامه داد این بازداشت‌ها از پیرانشهر آغاز و به اشنویه رسید، اما اوج دستگیری‎ها در «پارک کودک آبیدر» سنندج بود و همچنین چندین نفر در سلماس و خوی بازداشت شدند.

بر اساس اظهارات این فعال مدنی، در میان بازداشتی‌های نوروز در کردستان، همه گروه‌های سنی، از دختر نوجوان ۱۴ ساله تا زن ۷۵ ساله، وجود دارند. به گفته او، همچنان احضار عده‌ای از فعالان فرهنگی کردستان ادامه دارد.

عثمان مزین وکیل دادگستری نیز به رویداد۲۴ گفت نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی مانع برگزاری مراسم نوروز در مناطقی مانند روستاهای ربط و سیسر یا نستان از توابع سردشت و همچنین سایر مناطق کردستان می‌شوند و امسال نیز «سه روز پیش از آغاز سال جدید و برگزاری مراسم نوروز، راه ورودی به سیسر را مسدود کردند.»

او گفت: «امسال دستگیری‌‎ها وسیع‌تر شد و شهر‌های جنوب آذربایجان غریی و برخی شهر‌های استان کردستان را هم در برگرفت.»

این وکیل دادگستری با اعلام این که تاکنون نمایندگان این مناطق در مجلس به بازداشت‌های نوروزی هیچ واکنشی نشان ندادند، تاکید کرد: «نمایندگان اساسا دغدغه حقوق فرهنگی مردم را ندارند.»

منابع حقوق‌بشری پیشتر اعلام کرده بودند که پس از اتمام مراسم نوروز در پارک کودک سنندج، نیروهای امنیتی با پوشش کردی و با استفاده از اتومبیل‌های شخصی شرکت‌کنندگان را به اداره اطلاعات منتقل کردند.

وبسایت هه‌نگاو که اخبار مناطق کردنشین را پوشش می‌دهد، نوشت که در میان بازداشت‌شدگان سنندج ۸ زن نیز حضور داشتند که تاکنون هویت ۴ نفر از آنها برای هه‌نگاو احراز شده است.

پربیننده‌ترین‌ها

خلاصه خبرها
خبر ورزشی
پنجره

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید