مقام اسرائیلی: نشست شش جانبه در اسرائیل پیامی روشن برای ایران دارد

۱۴۰۱/۱/۷

در حالی که آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا برای شرکت در نشست شش جانبه وزیران خارجه چهار کشور عربی به همراه همتایان اسرائیلی و آمریکایی‌شان وارد اسرائیل شده، یک مقام اسرائیلی گفت برگزاری این نشست، صرف‌نظر از نتیجه، پیامی روشن برای ایران دارد.

این مقام اسرائیلی که نامش فاش نشده این اظهارات را به روزنامه هاآرتص گفت.

رادیوی ملی اسرائیل هم از قول یک مقام این کشور اعلام کرد هدف اصلی این نشست تشکیل جبهه‌ای واحد علیه ایران است.

نشست وزیران خارجه شش کشور اسرائیل، آمریکا، مراکش، مصر، امارات متحده عربی و بحرین عصر یکشنبه و صبح دوشنبه در اسرائیل برگزار می‌شود.

موضوع ایران و همچنین جنگ اوکراین که موجب بحران در بازار جهانی انرژی شده از محورهای اصلی گفت‌وگوهای شش وزیر خارجه خواهد بود.

این نخستین بار است که کنفرانسی با حضور وزیران خارجه چهار کشور عربی در اسرائیل برگزار می‌شود.

به نوشته هاآرتص، ایده اولیه چنین نشستی در سفر ۹ ماه پیش وزیر خارجه اسرائیل به امارات مطرح، و یک هفته پیش، در جریان سفر نخست‌وزیر اسرائیل به قاهره نهایی شد.

قرار است ظهر یکشنبه، در پایان نشست، کنفرانسی مطبوعاتی برگزار شود.

در آستانه برگزاری این نشست، آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا شامگاه شنبه وارد اسرائیل شد و قرار است تا ظهر روز یکشنبه وزیران خارجه نیز وارد اسرائیل شوند.

بلینکن قرار است صبح روز یکشنبه در اورشلیم با یائیر لاپید، همتای اسرائیلی خود و همچنین نفتالی بنت نخست‌وزیر این کشور دیدار کند.

وزیران خارجه آمریکا و اسرائیل همچنین پیش از آغاز اجلاس شش‌جانبه، یک کنفرانس خبری مشترک خواهند داشت.

پیشتر رهبران مصر، اسرائیل و امارات در نشستی سه‌جانبه در شرم‌الشیخ درباره «تحولات جهانی» گفت‌وگو کردند و رسانه‌های اسرائیلی گزارش دادند که توافق احتمالی با ایران و خروج احتمالی سپاه پاسداران از فهرست سازمان‌های تروریستی از محورهای این نشست بود.

نگاه روز
اخبار ۲۳
۲۴ با فرداد فرحزاد

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید