بلینکن در اسرائیل: آمریکا و اسرائیل مصمم‌اند ایران به سلاح اتمی دست پیدا نکند

۱۴۰۱/۱/۷

در حالی که تلاش تهران و قدرت‌های جهانی برای احیای برجام همچنان ادامه دارد، آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا اعلام کرد این کشور و اسرائیل مصمم‌اند ایران به سلاح هسته‌ای دست نیابد. نخست وزیر اسرائیل نیز بار دیگر بر درخواست حذف نشدن سپاه از فهرست تروریستی آمریکا تاکید کرد.

او روز یکشنبه هفتم فروردین در یک کنفرانس خبری مشترک با یائیر لاپید، وزیر خارجه اسرائیل در اورشلیم با اشاره به روابط نزدیک آمریکا و اسرائیل گفت: «وقتی نوبت به مهم‌ترین چیزها می‌رسد، همه ما در یک کشتی هستیم.»

بلینکن اضافه کرد: «هر یک از ما متعهد و مصمم‌ایم اطمینان حاصل کنیم ایران هرگز به سلاح اتمی دست پیدا نخواهد کرد.»

وزیر خارجه آمریکا گفت این کشور معتقد است بازگشت به اجرای کامل برجام، بهترین راه برای محدود کردن برنامه هسته‌ای ایران است.

این در حالی است که اسرائیل هفت سال پیش انتقادهایی به برجام داشت و اکنون نیز به توافق احتمالی احیای برجام بدبین است.

وزیر خارجه اسرائیل در این نشست خبری مشترک با اشاره به اختلافات میان کشورش و آمریکا درباره شیوه مقابله با برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی گفت: «ما در مورد برنامه اتمی ایران و پیامدهای آن اختلاف‌نظر داریم ولی پذیرای یک گفت‌وگوی آزاد و صادقانه‌ایم.»

او افزود: «اسرائیل و آمریکا از این نظر با یکدیگر همکاری خواهند کرد تا از دستیابی ایران به سلاح اتمی جلوگیری کنند. اما همزمان اسرائیل هر آنچه را که باید برای توقف برنامه اتمی ایران انجام گیرد، انجام خواهد داد.»

در پی این سخنان، نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائیل، از ایالات متحده خواست تا به درخواست‌ها علیه هرگونه حذف سپاه پاسداران ایران از فهرست سازمان‌های تروریستی آمریکا توجه کند.

بنت به بلینکن گفت: «ما از نیت حذف سپاه از فهرست تروریستی نگرانیم. امیدوارم که ایالات متحده صدای نگران از منطقه، اسرائیل و دیگران را در مورد این موضوع بسیار مهم بشنود.»

خبرگزاری آسوشیتدپرس نوشت در آستانه احیای احتمالی برجام، سفر بلینکن به اسرائیل تلاشی برای کاهش نگرانی اسرائیل و کشورهای عربی متحد آمریکا درباره این توافق است.

اسرائیل و کشورهای عربی منطقه نگرانند که با احیای برجام و رهایی جمهوری اسلامی از تحریم‌ها، مداخلات تهران در منطقه از طریق نیروهای نیابتی و همچنین توسعه برنامه موشکی سپاه پاسداران افزایش یابد.

با این حال، وزیر خارجه آمریکا در اورشلیم وعده داد تا با اسرائیل برای مقابله با «رفتار تهاجمی» جمهوری اسلامی در سراسر منطقه همکاری کند.

قرار است بلینکن روزهای یکشنبه و دوشنبه در نشستی که با حضور وزیران خارجه اسرائیل و چهار کشور امارات متحده عربی، بحرین، مصر و مراکش در اسرائیل برگزار می‌شود، شرکت کند.

او پیش از این نشست با رییس جمهوری اسرائیل دیدار کرد.

تازه‌ترین خبرها

تیتر اول
انسان، زمین، فردا
چشم‌انداز

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید