ادامه محکومیت‌های جهانی علیه حملات حوثی‌ها به عربستان سعودی

۱۴۰۱/۱/۶

همزمان با محکومیت‌ها علیه حملات حوثی‌های مورد حمایت ایران به تاسیسات نفتی و ساختارهای شهری در عربستان سعودی، ائتلاف نظامی به رهبری ریاض نیز از آغاز حملات هوایی علیه منابع تهدید در صنعا و حدیده خبر داده است.

ترکی مالکی، سخنگوی ائتلاف نظامی به رهبری عربستان، بامداد شنبه ششم فروردین اعلام کرد در پاسخ به حملات پهپادی به مراکز نفتی، این ائتلاف حملاتی هوایی علیه منابع تهدید در صنعا و حدیده را آغاز کرده است.

این ائتلاف پیش از این گفته بود حملات حوثی‌ها از فرودگاه صنعا و همچنین از استان حدیده انجام شده است.

حملات شبه‌نظامیان حوثی به تاسیسات نفتی و شهری عربستان سعودی با محکومیت گسترده‌ای روبه‌رو شده و از جمله آمریکا، بریتانیا، فرانسه، مصر، اردن، امارات، کویت، بحرین، دبیرکل اتحادیه عرب و دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس، آن را محکوم کرده‌اند.

نمایندگی عربستان سعودی در سازمان ملل در نامه‌ای به شورای امنیت این سازمان اعلام کرد که حملات حوثی‌ها علیه این کشور با حمایت ایران انجام می‌شود.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، نیز ضمن محکوم کردن حملات حوثی‌ها گفت ایران با نقض قطعنامه‌های سازمان ملل در منع واردات سلاح به یمن، امکان این حمله‌ها را ایجاد کرده است.

رسانه‌های وابسته به سپاه پاسداران گزارش‌های تمجیدآمیز متعددی از حملات حوثی‌ها منتشر کرده‌اند و شامگاه جمعه نیز تصویر رهبران حوثی‌ها بر روی برج آزادی تهران نورپردازی شد.

در همین حال، جیم ریش، سناتور جمهوری‌خواه، گفت: «در حالی که دولت بایدن به حذف سپاه پاسداران از فهرست سازمان‌های تروریستی فکر می‌کند، حوثی‌های مورد حمایت ایران با مصونیت به شرکای منطقه‌ای آمریکا حمله می‌کنند.»

در پی حملات موشکی و پهپادی روز جمعه حوثی‌های مورد حمایت ایران علیه تاسیسات نفتی و زیرساخت‌های شهری عربستان سعودی، در دو مخزن تاسیسات نفتی آرامکو در جده آتش‌سوزی رخ داد اما حریق‌ها بدون خسارت جانی کنترل شد.

یک پرتابه نیز روی ایستگاه توزیع برق در صامطه در جازان سقوط کرد و باعث بروز آتش‌سوزی در آن شد اما این حادثه نیز خسارت جانی نداشت.

مخازن شرکت آب سعودی در ظهران جنوب نیز هدف حملات خصمانه حوثی‌ها قرار گرفت و به گفته ائتلاف، در پی آن «به برخی خودروهای غیرنظامی و منازل مسکونی خساراتی وارد آمد».

پربیننده‌ترین‌ها

نگاه روز
اخبار ۲۳
۲۴ با فرداد فرحزاد

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید