صادرات بنزین ایران سال گذشته یک‌چهارم شد

۱۴۰۱/۱/۵

صادرات بنزین ایران در ۱۱ ماهه سال گذشته از نظر ارزش و وزن نسبت به زمان مشابه سال ۹۹ به یک چهارم رسید.

خبرگزاری برنا بر اساس آمار‌های گمرک ایران روز جمعه گزارش داد که در ۱۱ ماه نخست سال ۱۴۰۰ میزان صادرات بنزین به یک میلیون و ۸۸۸ هزار تن، به ارزش ۷۱۵ میلیون دلار، کاهش یافت.

این میزان صادرات از لحاظ وزن و ارزش نسبت به سال قبلش ۷۴ درصد کاهش نشان می‌دهد.

شهریور گذشته نیز خبرهایی مبنی بر کاهش تولید و صادرات نفت ایران منتشر شد اما شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی اعلام کرد که ظرفیت فعلی تولید بنزین کشور در شرایط بهینه ۱۰۳ تا ۱۰۵ میلیون لیتر در روز است و در سال ۹۹ نیز همین میزان بوده است. این شرکت در عین حال کاهش صادرات بنزین را تایید کرده و دلیل آن را ذخیره برای مصرف داخلی ذکر کرده بود.

اما در هفته‌های اخیر مقام‌های دولت رئیسی چندین بار از افزایش صادرات نفت خام و فرآورده‌های نفتی سخن گفته‌اند.

از جمله مجید چگنی، معاون وزیر نفت و مدیر عامل شرکت ملی گاز ایران، روز پنجشنبه گفت: «سال ۱۴۰۰ در زمینه صادرات ال.پی.جی شاهد رشد شش برابری بودیم.»

روابط عمومی وزارت نفت نیز روز پنجشنبه اعلام کرد وعده رسیدن ظرفیت تولید نفت به پیش از تحریم‌ها محقق شده و ظرفیت تولید نفت ایران به بیش از ۳.۸ میلیون بشکه در روز رسیده است.

خبرگزاری فارس با اشاره به این آمار نوشت که تولید نفت در پایان دولت روحانی به سه میلیون بشکه در روز رسیده بود.

چند روز پیش نیز جواد اوجی، وزیر نفت، مدعی ثبت «بالاترین رکورد درآمدی و صادراتی نفت در ایام تحریم» شد اما به میزان فروش اشاره‌ای نکرد.

خبرگزاری رویترز ماه گذشته خبر داده بود که بر اساس گزارش‌های ردیابی نفتکش‌ها، واردات چین از نفت ایران در ماه ژانویه از ۷۰۰ هزار بشکه در روز فراتر رفت.

بیشترین میزان خرید نفت ایران توسط چین در سال ۲۰۱۷ و پیش از خروج آمریکا از برجام بود که به ۶۲۳ هزار بشکه در روز می‌رسید.

پیش از این خبرگزاری بلومبرگ گزارش داده بود که چین در سال ۲۰۲۱ خرید نفت ارزان از کشورهای تحت تحریم آمریکا، یعنی ایران و ونزوئلا، را نسبت به سال قبل دو برابر کرده است.

مرور مطبوعات
چشم‌انداز
اخبار

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید