کره شمالی پس از پنج سال موشک قاره‌پیما آزمایش کرد

۱۴۰۱/۱/۴

کره شمالی برای اولین بار از سال ۲۰۱۷ به این سو روز پنجشنبه اقدام به آزمایش موشک بالستیک قاره‌پیما کرد. نخست وزیر ژاپن این اقدام را غیرقابل قبول خواند و رییس جمهور کره جنوبی گفت پیونگ‌یانگ ممنوعیت تعیین‌شده را نقض کرد.

موشک کره شمالی بعد از ظهر پنجشنبه چهارم فروردین به وقت محلی پرتاب شد و ساعاتی بعد وزارت دفاع ژاپن اعلام کرد که این موشک در منطقه اقتصادی دریایی ژاپن در نزدیکی استان آئوموری فرود آمده است.

ماکوتو اونیکی، معاون وزیر دفاع ژاپن، گفت به نظر می‌رسد این موشک مدل جدیدی از موشک‌های بالستیک قاره‌پیما باشد و ارتفاع آن به بیش از ۶۰۰۰ کیلومتر رسید.

فومیو کیشیدا، نخست وزیر ژاپن، پرتاب این موشک از سوی کره شمالی را «اقدام خشونت‌آمیز غیرقابل قبول» خوانده است.

اقدام کره شمالی با واکنش شدید سئول نیز روبه‌رو شد.

مون جه‌‌ـ‌این، رییس جمهور کره جنوبی، ضمن محکوم کردن شدید این اقدام گفت رهبر کره شمالی ممنوعیت تعیین‌شده برای پرتاب موشک‌های بالستیک قاره‌پیما را نقض کرد.

همچنین ارتش کره جنوبی اعلام کرد در صورت لزوم، آماده و قادر به حمله دقیق به مکان پرتاب موشک و سیستم کنترل کره شمالی است.

به گفته مقام‌های ژاپنی، موشک کره شمالی روز پنجشنبه به مدت ۷۱ دقیقه پرواز کرد و با برد ۱۱۰۰ کیلومتر در ساعت ۱۵ و ۴۴ دقیقه به وقت محلی در حدود ۱۷۰ کیلومتری غرب استان آئوموری در شمال ژاپن فرود آمد.

این دهمین آزمایش موشکی کره شمالی طی دو ماه اخیر و نخستین آزمایش موشک قاره‌پیما از سال ۲۰۱۷ بدین سو به شمار می‌رود.

در هفته‌های اخیر واشینگتن و سئول هشدار داده بودند ممکن است کره شمالی اقدام به آزمایش یک موشک بالستیک قاره‌پیما با برد کامل کند.

پربیننده‌ترین‌ها

تیتر اول
سرانجام، قانون
خلاصه خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید