امیرعبداللهیان: از عادی‌سازی روابط کشورهای عربی با سوریه استقبال می‌کنیم

۱۴۰۱/۱/۳

یک هفته پس از سفر بشار اسد به امارات و یک روز پس از نشست سه‌جانبه شرم‌الشیخ، وزیر خارجه ایران به دمشق رفت و با اسد دیدار کرد؛ او گفت که جمهوری اسلامی از «عادی سازی» روابط کشورهای عربی با سوریه استقبال می‌کند.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه جمهوری اسلامی روز چهارشنبه سوم فروردین وارد دمشق شد.

او پیش از دیدار با رییس جمهوری سوریه، با همتای سوری خود فیصل مقداد دیدار و نشست خبری مشترکی با او برگزار کرد.

امیرعبداللهیان در این نشست خبری گفت: «از اینکه برخی کشورهای عربی در رویکرد جدید اقدام به عادی‌سازی روابط با سوریه می‌کنند استقبال کرده و خرسندیم.»

او هنگام ورود به فرودگاه دمشق نیز گفت که روابط ایران و سوریه در «بهترین شرایط» قرار دارد، دو کشور «در یک سنگر هستند» و جمهوری اسلامی «از رهبری، دولت و مردم سوریه حمایت می‌کند».

هفته گذشته، ۲۸ اسفند، بشار اسد در نخستین سفر به یک کشور عربی پس از ۱۱ سال به امارات متحده عربی رفت.

ولیعهد ابوظبی روز سه‌شنبه در شرم‌الشیخ نشستی سه‌جانبه با سران اسرائیل و مصر برگزار کرد و به گزارش رسانه‌های اسرائیلی، درباره سفر بشار اسد به کشورش نیز جزییاتی به نفتالی بنت و عبدالفتاح سیسی ارائه کرد.

همچنین به گفته رسانه‌های اسرائیلی، نفتالی بنت در این نشست سه‌جانبه پیشنهاد کرد یک اتحاد نظامی، مانند ناتو، بین کشورهای عربی و اسرائیل در برابر ایران تشکیل شود.

به نوشته رسانه‌های ایران، بشار اسد در دیدار روز چهارشنبه‌اش با امیرعبداللهیان به موضوع حملات اسرائیل به سوریه نیز پرداخت و به گزارش وزارت خارجه ایران، از سکوت کشورهای غربی در این زمینه انتقاد کرد.

با این حال در گزارش خبرگزاری سوریه به این سخنان اشاره نشده است.

رسانه‌ها روز ۱۶ اسفند از حمله موشکی اسرائیل به سوریه خبر دادند و یک روز بعد ایران تایید کرد که در جریان این حمله دو عضو سپاه به نام‌های «احسان کربلایی‌پور» و «مرتضی سعیدنژاد» کشته‌ شده‌اند.

برخی مقام‌های جمهوری اسلامی، از جمله فرمانده سپاه پاسداران در یکی از اظهار نظرهایش، حمله موشکی به اربیل را به تلافی کشته شدن این دو نفر ذکر کرده‌اند.

با این حال شمار دیگری از آنها ضمن تایید تلویحی حملات ماه گذشته اسرائیل به یک پایگاه نظامی در کرمانشاه، گفتند که حمله موشکی به اربیل واکنشی به آن حمله بود.

جمهوری اسلامی مدعی شده ویلایی را که در اربیل هدف قرار داد «پایگاه موساد» بوده است؛ ادعایی که از سوی مقام‌های اقلیم کردستان عراق و همچنین باز کریم برزنجی، مالک ویلا، به شدت رد شده است.

تیتر اول
انسان، زمین، فردا
خلاصه خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید