وال‌استریت ژورنال: آمریکا رهگیرهای ضدموشک پاتریوت به عربستان سعودی فرستاد

۱۴۰۱/۱/۱

چند مقام بلندپایه آمریکایی اعلام کردند دولت جو بایدن با پاسخ به درخواست فوری ریاض، تعداد قابل توجهی رهگیرهای ضدموشک پاتریوت را طی ماه گذشته به عربستان سعودی منتقل کرده است.

یکی از این مقام‌ها که نامش فاش نشده، به نشریه وال‌استریت ژورنال گفت انتقال این سامانه‌ها با این هدف صورت گرفت که تضمین شود عربستان سعودی به اندازه کافی مهمات مورد نیاز برای دفع حملات پهپادی و موشکی شبه‌نظامیان حوثی تحت حمایت جمهوری اسلامی را دارد.

بر اساس اظهارات مقام‌های آمریکایی، این سامانه‌ها و دیگر مهمات ارسال شده به عربستان سعودی از انبارهای آمریکا در سایر نقاط خاورمیانه تامین شده است.

به نوشته این روزنامه، ارتش عربستان سعودی اواخر سال گذشته از آمریکا درخواست سامانه‌های پاتریوت بیشتری کرده و هشدار داده بود که تعداد آنها در خاک عربستان به اندازه خطرناکی کاهش یافته است.

وال‌استریت ژورنال اضافه کرد روابط ریاض و واشینگتن در دوران ریاست جمهوری بایدن، به دلیل مسائلی مانند تصمیم کاخ سفید برای حذف حوثی‌ها از فهرست گروه‌های تروریستی و همچنین روابط بایدن و محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، به گرمی دوران دونالد ترامپ نیست.

بر اساس گزارش این روزنامه آمریکایی، درخواست طولانی‌مدت عربستان سعودی از آمریکا برای ارسال سامانه‌های دفاعی بیشتر، یکی از مسائل مورد مناقشه میان دو کشور بود و مقام‌های سعودی از آنچه عدم حمایت آمریکا از عربستان سعودی در مقابل حوثی‌های یمن می‌خواندند، ناراضی بودند.

این در حالی است که مقام‌های آمریکایی عمدی بودن تاخیر در پاسخ به درخواست ریاض را رد کرده‌ و گفته‌اند که تصمیم‌گیری برای ارسال این سامانه‌ها به این کشور، به دلیل تقاضای زیاد سایر متحدان آمریکا ماه‌ها طول کشیده است.

حملات حوثی‌های یمن به خاک عربستان سعودی همچنان ادامه دارد و ائتلاف نظامی به رهبری ریاض اعلام کرده این شبه‌نظامیان تحت حمایت تهران در آخرین حمله خود که شامگاه شنبه و بامداد یکشنبه صورت گرفت، از موشک‌های کروز ساخت ایران استفاده کرده‌اند.

تداوم حملات حوثی‌ها در حالی است که پیشتر مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌المللی، اندیشکده واقع در واشینگتن، اعلام کرده تعداد حملات حوثی‌ها علیه عربستان سعودی در سال ۲۰۲۱ نسبت به سال گذشته‌اش بیش از دو برابر شده بود.

نگاه روز
اخبار ۲۳
۲۴ با فرداد فرحزاد

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید