نگرانی برخی نمایندگان دموکرات و جمهوری‌خواه کنگره آمریکا از ضعیف بودن توافق احیای برجام

۱۴۰۱/۱/۱

نشریه هیل نوشت تلاش‌های دولت جو بایدن برای احیای برجام با شک و تردید فزاینده‌ اعضای دموکرات و جمهوری‌خواه کنگره آمریکا روبه‌رو شده و قانونگذاران از هر دو حزب نگرانند توافق احتمالی احیای برجام از خود برجام ضعیف‌تر باشد، زیرا آمریکا زمان و اهرم فشار خود را از دست داده است.

بر اساس گزارش این نشریه، قانونگذاران آمریکایی در این مورد تردیدهایی دارند که آیا اکنون که روابط آمریکا با روسیه و چین، دو امضاکننده برجام، در پایین‌ترین حد خود طی چند سال گذشته است، زمان خوبی برای مذاکره بر سر توافق جدید هسته‌ای ایران است یا نه.

همچنین نگرانی‌هایی در کنگره آمریکا وجود دارد که در زمان تحریم‌های غرب علیه مسکو، توافق جدید هسته‌ای ایران بتواند میلیاردها دلار را به سوی روسیه هدایت کند.

باب منندز رییس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا گفته که به اندازه کافی از جزئیات توافق در حال نهایی شدن احیای برجام اطلاع ندارد تا بگوید آن قدر قوی است که بتواند از آن حمایت کند یا نه.

او یکی از چهار دموکرات سنای آمریکا بود که به برجام در هفت سال پیش رای منفی دادند.

منندز به هیل گفت در مورد این که اوضاع در مذاکرات هسته‌ای وین چگونه به پیش می‌رود، اطلاع کمی دارد و نمی‌داند که توافق احتمالی چگونه است.

او تاکید کرد اگر ایران تلاش‌های خود برای دستیابی به سلاح هسته‌ای را کنار بگذارد و برنامه موشکی خود را محدود کند، خوب است، اما اگر از ایران صرفا خواسته شود توسعه برنامه تسلیحات هسته‌ای خود را به تعویق بیندازد، به اندازه کافی خوب نیست.

این سناتور آمریکایی گفت: «اگر تنها چیزی که می‌خواهید به دست آورید، یک دوره زمانی پیش از گریز هسته‌ای است، این توافقی نیست که به تمام چالش‌های دیگر یک سلاح اتمی و قطعا فعالیت‌های شرورانه ایران پاسخ دهد.»

او همچنین تاکید کرد اگر روسیه به هر نحوی از این توافق احتمالی سود ببرد، بدیهی است که برای آمریکا و کشورهای غربی مشکل‌ساز خواهد بود.

بن کاردین دیگر سناتور دموکرات در کمیته روابط خارجی سنای آمریکا گفت روابط رو به وخامت این کشور با روسیه و چین موانعی را برای مذاکره بر سر یک توافق جدید ایجاد می‌کند و شاید بهتر باید به امید دستیابی به یک توافق بهتر، منتظر آینده باشیم.

پربیننده‌ترین‌ها

چشم‌انداز
بررسی بازارها
امروز

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید