در اولین سفر به یک کشور عربی از آغاز جنگ سوریه؛ بشار اسد با مقام‌های اماراتی دیدار کرد

۱۴۰۰/۱۲/۲۷

بشار اسد، رییس‌جمهوری سوریه، روز جمعه در نخستین بازدید از یک کشور عربی از زمان آغاز جنگ سوریه در سال ۲۰۱۱، به امارات متحده عربی سفر کرد و مورد استقبال گرم مقام‌های بلندپایه اماراتی قرار گرفت.

به گزارش خبرگزاری رسمی امارات متحده عربی (وام)، محمد بن زاید آل نهیان، ولیعهد ابوظبی، در دیدار با بشار اسد در ابوظبی تاکید کرد که سوریه ستون اصلی امنیت کشورهای عربی است و امارات مایل به تقویت همکاری با این کشور است.

از زمان آغاز جنگ در سوریه، تنها سفر خارجی اسد به ایران و روسیه بوده است، متحدانی که به او حمایت نظامی ارائه کردند تا جریان را علیه مخالفانی که توسط دولت‌های دیگر از جمله کشورهای متحد آمریکا در خلیج فارس حمایت می‌شدند، تغییر دهد.

خبرگزاری وام نوشت که طرف‌های اماراتی و سوری طی این نشست بر «حفظ تمامیت ارضی سوریه و خروج نیروهای خارجی» از این کشور تجزیه شده که روسیه، ایران، ترکیه و آمریکا در آن حضور نظامی دارند، تاکید کردند.

آنها همچنین در مورد حمایت سیاسی و بشردوستانه از سوریه و مردم آن جهت دستیابی به یک راه‌حل مسالمت‌آمیز برای همه چالش‌هایی که با آن مواجه است، گفت‌وگو کردند.

به گزارش وام، ولیعهد ابوظبی ابراز امیدواری کرد که این سفر بشار اسد «راه را برای برقراری خیر، صلح و ثبات در سوریه و کل منطقه» هموار کند.

دفتر ریاست جمهوری سوریه نیز روز جمعه در بیانیه‌ای اعلام کرد که بشار اسد طی سفرش به امارات متحده عربی، با محمد بن راشد آل مکتوم، حاکم دبی، دیداری داشته است.

این دیدارها آخرین مورد از مجموعه‌ای از اقدامات دیپلماتیک برای احیای روابط چند کشور عربی با بشار اسد محسوب می‌شوند.

وزارت خارجه آمریکا در واکنش به سفر رییس‌جمهوری سوریه به امارات متحده عربی اعلام کرد که از این تلاش آشکار برای مشروعیت بخشیدن به بشار اسد عمیقا ناامید و نگران است.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: «ما از کشورهایی که در حال بررسی تعامل با رژیم اسد هستند می‌خواهیم تا جنایات وحشتناک این رژیم علیه مردم سوریه و همچنین تلاش‌های مستمر آن برای ممانعت از دسترسی بیشتر مردم به کمک‌های بشردوستانه و امنیت را با دقت ارزیابی کنند.»

نشانه‌های احیای روابط بین رییس‌جمهوری روسیه و کشورهای عربی طی یک سال گذشته افزایش یافته است که از جمله این نشانه‌ها را می‌توان به تماس تلفنی اسد با ملک عبدالله، پادشاه اردن، اشاره کرد.

آمریکا در ماه نوامبر درباره بازدید وزیر خارجه امارات متحده عربی از دمشق و دیدار با اسد ابراز نگرانی کرد.

مقام‌های آمریکایی پیشتر با تلاش‌ها برای عادی‌سازی روابط با رییس‌جمهوری سوریه یا احیای او تا زمانی که پیشرفتی در جهت راه حل سیاسی برای جنگ در این کشور حاصل شود، مخالفت کردند.

قصه مردم
چشم‌انداز
بررسی بازارها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید