رویترز: آژانس دریافته است ایران بخشی از اورانیوم ۶۰ درصدی خود را تغییر فرم داده

۱۴۰۰/۱۲/۲۶

به گزارش رویترز، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرده است ایران بیش از دو کیلوگرم از اورانیوم ۶۰ درصد غنی‌شده خود را به فرم دیگری تبدیل کرده که بازیابی و همچنین انتقال آن به خارج از کشور را دشوار می‌کند.

رویترز خبر داد که گزارش محرمانه جدید آژانس روز چهارشنبه ۲۵ اسفند در اختیار اعضای این نهاد قرار گرفت و این خبرگزاری نسخه‌ای از آن را دیده است.

بنابر این گزارش، آژانس در بازه زمانی ششم تا نهم مارس [۱۵ تا ۱۸ اسفند] تایید کرده که ایران مقدار ۲/۱ کیلوگرم از اورانیوم ۶۰ درصد غنی‌شده خود را تبدیل به ۱/۷ کیلوگرم اورانیوم با فرم دیگری با همین میزان غنا و مناسب برای اهداف کوچک پرتوافکنی کرده است.

به نوشته رویترز، آژانس دریافته است که این مقادیر از حالت «یو‌ اف ۶» به حالتی تبدیل شده که بازیابی، رقیق‌سازی و حمل آن به خارج از ایران سخت‌تر شده است.

بر اساس توافق برجام، ایران باید بخشی از ذخایر اورانیوم خود را به خارج از کشور منتقل کند و میزان مجاز اورانیوم غنی‌شده‌ای که می‌تواند در اختیار داشته باشد ۲۰۲ کیلوگرم اورانیوم با حداکثر غنای ۳/۶۷ درصد است.

رویترز با اشاره به اینکه بعید به نظر می‌رسد این اقدام ایران منجر به از بین رفتن مذاکرات وین شود، نوشت با این حال چنین اقدامی مذاکرات درباره انتقال ذخایر اورانیوم ایران را دشوارتر خواهد کرد.

سه‌شنبه گذشته سه کشور اروپایی طرف برجام در بیانیه‌ای مشترک از ایران خواسته بودند دست به چنین اقدامی نزند.

یریتانیا، آلمان و فرانسه در این بیانیه تاکید کرده بودند: «ما قویا از ایران می‌خواهیم از هرگونه تشدید تنش جدید بپرهیزد و به ویژه ایران را فرامی‌خوانیم که فورا تمامی فعالیت‌های مربوط به تبدیل اورانیوم بسیار غنی‌شده را که در اجرای بازگشت به محدودیت‌های برجام موثر است متوقف کند.»

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تخمین می‌زند که ذخایر اورانیوم ۶۰ درصدی ایران به ۳۲ کیلوگرم رسیده و در حال نزدیک شدن به میزان مورد نیاز برای ساخت بمب اتم است.

بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی، روز ۱۳ آبان گفته بود که ذخایر اورانیوم ۲۰ درصد ایران به ۲۱۰ کیلوگرم و ذخایر اورانیوم ۶۰ درصد به ۲۵ کیلوگرم رسیده است.

پربیننده‌ترین‌ها

خبر ورزشی
انسان، زمین، فردا
سرانجام، قانون

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید