هشدار ۴۹ سناتور جمهوری‌خواه به بایدن درباره توافق احتمالی با ایران

۱۴۰۰/۱۲/۲۳

۴۹ سناتور جمهوری‌خواه آمریکا در بیانیه‌ای به دولت بایدن اعلام کردند که از توافق احتمالی با ایران حمایت نمی‌کنند و هشدار دادند که این توافق ضعیف‌تر از توافق قبلی است و برای جلوگیری از آن تلاش خواهند کرد.

در این نامه که به امضای ۴۹ سناتور از مجموع ۵۰ سناتور جمهوری‌خواه عضو سنا رسیده، آمده که محدودیت‌های هسته‌ای ایران در توافق جدید احتمالی به طور قابل توجهی کمتر از توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ است که خود توافقی بسیار ضعیف بود، و به شدت اهرم‌های آمریکا برای تضمین یک توافق واقعی طولانی‌تر و قوی‌تر را تضعیف می‌کند.

آنها تاکید کردند که دولت بایدن با لغو تحریم‌هایی موافقت کرده است که به دلیل فعالیت‌های هسته‌ای ایران اعمال نشده بود و ناشی از حمایت مداوم جمهوری اسلامی از تروریسم و نقض فاحش حقوق بشر است.

سناتورهای جمهوری‌خواه در نامه خود افزودند که توافق جدید در صورت نهایی شدن، روابط مالی و امنیتی ایران با مسکو و پکن را از جمله در زمینه فروش تسلیحات گسترده‌تر خواهد کرد.

سناتورهای معترض به توافق احتمالی در مذاکرات وین همچنین هشدار دادند اگر این توافق موجب جلوگیری از دستیابی ایران به تسلیحات هسته‌ای، محدودیت موشک‌های بالستیکی و مقابله با حمایت آن از تروریسم نشود، برای نقض توافق تلاش خواهند کرد.

همزمان پلیتیکو نیز در گزارشی به نقل از مقام‌های آمریکایی نوشت برخی از اعضای وزارت خارجه آمریکا و از جمله آنهایی که حامی برجام ۲۰۱۵ بودند نسبت به احیای یک توافق ضعیف‌تر که موجب برداشتن برخی تحریم‌های ایران می‌شود، ابراز نگرانی کرده‌اند.

تد کروز، عضو جمهوری‌خواه سنای آمریکا نیز گفت که «ولادیمیر پوتین و علی خامنه‌ای، برندگان اصلی توافق هسته‌ای خواهند بود که دولت بایدن امیدوار است به آن دست یابد.».

این سناتور جمهوری‌خواه همچنین گفت: دولت بایدن با برداشتن تحریم‌ها میلیاردها دلار به ایران می‌دهد و آن‌ها این پول را صرف حمایت از فعالیت‌های تروریستی و ساخت سلاح هسته‌ای می‌کنند.

مایک گارسیا، عضو جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا نیز با اعلام حمایت از «اعمال فشار حداکثری» علیه جمهوری اسلامی، در توییتی نوشت: ما نمی‌توانیم توافقی کوتاه‌تر و ضعیف‌تر از برجام را با کشوری امضا کنیم که از تهاجم به یک کشور مستقل حمایت می‌کند.

پنجره
فردا
امروز

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید