هفتاد و پنجمین دوره جوایز بفتا در میان ابراز نگرانی‌ درباره جنگ اوکراین برگزار شد

۱۴۰۰/۱۲/۲۳

هفتاد و پنجمین دوره جوایز آکادمی هنرهای فیلم و تلویزیون بریتانیا، بفتا، یکشنبه شب با اهدای جایزه بهترین فیلم و بهترین کارگردانی به فیلم «قدرت سگ»، درحالی برگزار شد که اعتراض به روسیه به خاطر حمله به اوکراین و اعلام همبستگی با مردم اوکراین از ویژگی‌های این مراسم بود.

برخی از بازیگران شرکت کننده در این مراسم با زدن روبان‌ها یا سنجاق سینه‌هایی به رنگ پرچم اوکراین، با مردم این کشور که درگیر حمله روسیه هستند، اعلام همبستگی کردند.

بندیکت کامبربچ، بازیگر اصلی فیلم «قدرت سگ»، یکی از کسانی بود که سنجاق سینه‌ای به رنگ آبی و زرد بر لباس خود زده بود.

کریشندو ماجومدار، رییس بفتا، مراسم هفتاد و پنجمین دوره اهدای جوایز بفتا را با ایراد بیانیه‌ای آغاز کرد و در آن با مردم اوکراین اعلام همبستگی کرد. او گفت: ما همراه با همکارانمان در آکادمی فیلم اوکراین، با همبستگی و امیدواری برای بازگشت صلح در کنار شما ایستاده‌ایم. ما از خبرنگارانی که اخبار اوکراین را پوشش می‌دهند و بسیاری از آنها که از اعضای بفتا هستند، بسیار سپاسگزاریم.

از سوی دیگر ربل ویلسون، بازیگر استرالیایی که اجرای برنامه را برعهده داشت موضع‌گیری مستقیم‌تری کرد و در اعتراض به حمله روسیه به اوکراین انگشت میانی خود را به ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهوری روسیه نشان داد.

یکی از حواشی این دوره جوایز بفتا تجمع گروه کوچکی از فعالان محیط زیست بود که قبل از شروع مراسم، موفق شدند روی فرش قرمز بروند و با اشاره به فیلم «به بالا نگاه نکن» که از نتفلیکس پخش شد، فریاد می‌زدند: «فقط نگاه کن، فقط نفت را متوقف کن».

در مراسم هفتاد و پنجمین دوره اهدای جوایز بفتا، فیلم «قدرت سگ» به کارگردانی جین کمپیون، برنده جایزه بهترین فیلم و بهترین کارگردانی جوایز فیلم بفتای ۲۰۲۲ شد و جایزه‌های بهترین بازیگر‌های نقش اول زن و مرد به ترتیب به جونا اسکانلان برای فیلم «بعد از عشق» و ویل اسمیت برای فیلم «شاه ریچارد» رسید.

فیلم «ماشین مرا بران» ساخته ریوسوکی هاماگوچی از ژاپن نیز جایزه بهترین فیلم غیرانگلیسی را از آن خود کرد.

فیلم «تل ماسه» ساخته «دنیس ویلنوو» که بیشترین تعداد نامزدها در هشت رشته را داشت، توانست پنج جایزه شامل بهترین تدوین، فیلمبرداری، صدا، جلوه‌های ویژه و طراحی تولید را به خانه ببرد.

همچنین «بلفاست» ساخته «کنت برانا» به عنوان بهترین فیلم بریتانیایی شناخته شد.

جایزه بهترین انیمیشن و مستند هفتاد و پنجمین دوره بفتا نیز به ترتیب به «اِنکانتو» و «روح تابستان» رسید و در شاخه‌های بهترین فیلمنامه اصلی و اقتباسی هم به ترتیب فیلم‌های «پیتزا لیکوریس» و «کودا» جوایزی اهدا شد.

پربیننده‌ترین‌ها

امروز
اخبار
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید