گزارش‌ها از حمله سایبری گسترده به سامانه‌های اینترنتی وزارت ارشاد

۱۴۰۰/۱۲/۲۳

بر اساس برخی گزارش‌ها، شماری از وبسایت‌ها و سامانه‌های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد جمهوری اسلامی هدف حمله سایبری قرار گرفته و از دسترس خارج شده است.

خبرگزاری دولتی ایسنا این حمله هکری را تایید کرده و اشاره کرده مقام‌های جمهوری اسلامی همچنان آن را تایید یا تکذیب نکرده‌اند.

ایسنا روز دوشنبه ۲۳ اسفندماه به این حمله هکری اشاره کرد و نوشت در پی آن سایت وزارتخانه و سایت‌های وابسته به آن برای لحظاتی از دسترس خارج شد و تصاویری از سازمان مجاهدین خلق به نمایش در آمد.

ایسنا نوشته مسئولان این وزارتخانه با وجود تماس‌ها، پاسخی در این زمینه نداده‌اند.

سازمان مجاهدین خلق در این زمینه گزارش داد تا ساعت ۱۱ صبح، ۷۷ سرور و بیش از ۲۸۰ کامپیوتر وزارت ارشاد از دور خارج شده است.

بر اساس این گزارش‌ها و برخی ویدیو‌های منتشرشده، روی وبسایت‌های هک‌شده تصاویری از مریم و مسعود رجوی به نمایش در آمده است.

همچنین،‌ این گزارش‌ها حاکیست سامانه‌هایی از جمله سامانه کارت صلاحیت تدریس مربیان، اقامه نماز، ایثارگران و سامانه زیرساخت مدیریت فرهنگ و ارشاد و کردستان از دسترس خارج شده‌اند.

این حمله سایبری در حالی صورت می‌گیرد که پیش از این هم در ماه‌های اخیر برخی نهادها و اماکن دیگر در ایران هدف حملات سایبری مشابه قرار گرفته بود.

در بهمن‌ماه چندین شبکه رادیویی و تلویزیونی حکومت ایران از جمله شبکه اول، رادیو پیام، رادیو جوان و رادیو قرآن هک شد و حدود ۱۰ ثانیه روی آن‌ها تصاویر رهبران سازمان مجاهدین خلق و شعارها و تصاویری علیه مقام‌های جمهوری اسلامی منتشر شد.

اخبار رسیده از داخل سازمان صداوسیما حاکی بود که در پی این حملات سایبری، تعدادی از مقام‌ها و کارکنان این سازمان قرنطینه امنیتی شده و مورد بازجویی قرار گرفتند.

صداوسیما گفته بود که این حمله «اتفاق ساده‌ای نیست و کار پیچیده‌ای است.»

حملات سایبری و شعارها علیه حکومت ایران

پیش از این نیز، ویدیوهای منتشر شده در رسانه‌های اجتماعی حاکی از هک بلندگوی اماکن عمومی برخی شهرها از جمله بازار و بانک‌ها با هدف طرح شعار و اعتراض علیه حکومت ایران بود.

در یک مورد در «بازار رضا» در مشهد از بلندگوهای هک‌شده شعارهایی از قبیل «مرگ بر خامنه‌ای، لعنت بر خمینی» پخش شد.

ویدیوهای دیگری نیز اتفاق مشابه در بازار تجریش تهران را نشان می‌داد.

از دیگر شعارهایی که از بلندگوهای هک‌شده اماکن عمومی در ایران پخش شد، «رئیسی،‌ جلاد شصت و هفتی»‌ بوده است.

زیرساخت‌ها، نهادهای دولتی و اماکن عمومی در ایران علاوه بر این با هک‌شدن دچار اختلال سراسری شده و حتی فعالیت‌های عمومی آن‌ها مختل شد.

درآبان‌ماه، حمله سایبری گسترده‌تری به سامانه سراسری سوخت‌رسانی در ایران صورت گرفت که طی آن سوخت‌رسانی به خودروها برای مدتی طولانی‌تر قطع شد.

همزمان با آن نیز تعدادی از بیلبوردهای الکترونیکی در کرج و شهرهای دیگر از جمله اصفهان هک شده و شعارهایی علیه خامنه‌ای از آن‌ها نمایش داده شد.

با تشدید اعتراضات صنفی و کارگری و نارضایتی‌ها از جمهوری اسلامی، انگیزه و تلاش‌ها برای واکنش سایبری تشدید و تکرار شده است.

در یک مورد دیگر هک دوربین‌های زندان‌ها برای افشای فشار بر زندانیان از جمله مواردی بوده که بازتاب گسترده داشت و مقام‌های حکومت ایران را به واکنش واداشت.

هک دوربین‌های زندان اوین از جمله این موارد بود که در آن شکنجه فیزیکی و ضرب و شتم زندانیان از جمله زندانیان سیاسی علنی شد.

پس از آن نمایندگان مجلس و قوه قضاییه گفتند که به این مساله رسیدگی می‌کنند، اما گزارش بیشتری در این زمینه منتشر نشد.

برخی نمایندگان مجلس و مقام‌ها این تصاویر را «اججاف به زندانیان» و برخی نیز آن را اقدام علیه قوه قضاییه و حکومت خواندند.

انسان، زمین، فردا
چشم‌انداز
بررسی بازارها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید