حمله ماموران امنیتی به تجمع معلمان در رودسر و بازداشت چند نفر از آنها

۱۴۰۰/۱۲/۲۱

ماموران امنیتی در شهرستان رودسر روز شنبه با یورش به معلمان و فعالان صنفی و بازداشت چند نفر، اجازه برگزاری تجمع به آنها ندادند؛ چندین تجمع اعتراضی دیگر نیز شنبه در شهرهای ایران برگزار شد.

معلمان و فعالان صنفی روز شنبه ۲۱ اسفند قصد داشتند همزمان با برگزاری دادگاه عزیز قاسم‌زاده، سخنگوی کانون صنفی معلمان گیلان، در اعتراض به پرونده‌سازی‌ها تجمع کنند.

بنابر گزارش‌های رسیده به ایران‌اینترنشنال، نیروهای امنیتی و لباس‌شخصی برای جلوگیری از تشکیل این تجمع، با خشونت به معلمان و خودروهای حامل فرهنگیان از سایر شهرها حمله و آنها را متوقف کردند.

نیروهای امنیتی و لباس‌شخصی چندین نفر از جمله محمود بهشتی‌لنگرودی، محمود‌ صدیقی‌پور، حسن نظریان، مسعود فرهیخته و چند نفر دیگر را بازداشت کرده و با خود بردند.

ساعاتی بعد محمد حبیبی، سخنگوی کانون صنفی معلمان، خبر داد که معلمان بازداشت‌شده در رودسر آزاد شده‌اند.

بر اساس گزارش شاهدان عینی، نیروهای امنیتی با یورش به معلمان و فعالان صنفی آنها را «برانداز» خواندند و مورد ضرب و شتم قرار دادند.

همچنین به گفته شورای هماهنگی معلمان، در حالی که عزیز قاسم‌زاده به همراه خانواده‌اش راهی دادگاه بود، ماموران امنیتی با خشونت و توهین به خانواده او مانع همراهی آنها در دادگاه شدند، و همچنین علاوه بر ضبط تلفن برادر او، یکی از بستگانش را بازداشت کردند.

عزیز قاسم‌زاده، سخنگوی کانون صنفی معلمان گیلان، آخرین بار چهارم مهرماه امسال و پس از تجمعات اعتراضی بازداشت و پس از ۱۵ روز از زندان رودسر آزاد شده بود.

طی شش ماه اخیر معلمان شش بار تجمع و چهار بار تحصن سراسری برگزار کرده‌اند.

اجرای قانون‌های رتبه‌بندی و همسان‌سازی از جمله خواسته‌های آنان است اما این خواسته هنوز اجرا نشده است.

روز شنبه همچنین تجمعات صنفی دیگری نیز در چند شهر برگزار شد و از جمله گروهی از کارگران شرکت‌های دولتی، با تجمع در مقابل شورای نگهبان به افزایش ۱۰ درصدی حداقل دستمزد در مجلس اعتراض کردند و خواستار عدم تایید بودجه ۱۴۰۱ شدند.

در همین حال کارکنان وزارت جهاد کشاورزی در شهرهای سلسله، مهاباد و سنقر نیز مقابل ساختمان این سازمان تجمع و به وضعیت نامناسب معیشتی خود اعتراض کردند.

کارگران پروژه‌ای شرکت جهانپارس (آینده‌سازان) نیز در اعتراض به عدم پرداخت حقوق‌ ماه‌های دی و بهمن دست به اعتصاب زدند.

اعتصاب کارگران پروژه‌ای نفت در اعتراض به عدم پرداخت حقوق‌های سه ماهه‌ پایانی سال از روز ۱۵ اسفند شروع شده و در روزهای گذشته نیز کارگران شرکت‌های دیگر تجمع کرده‌اند.

چشم‌انداز
قصه مردم
خلاصه خبرها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید