تسنیم از حداقل سه موضوع حل‌نشده در وین خبر داد؛ شمخانی: مذاکرات هر ساعت پیچیده‌تر می‌شود

۱۴۰۰/۱۲/۱۹

در ادامه اظهارات مقام‌های جمهوری اسلامی درباره مذاکرات احیای برجام در وین، خبرگزاری تسنیم از «سه یا چهار موضوع حل نشده» خبر داد و دبیر شورای عالی امنیت ملی نیز آمریکا را متهم کرد و نوشت که مذاکرات وین هر ساعت پیچیده‌تر می‌شود.

تسنیم روز پنجشنبه ۱۹ اسفند به نقل از «یک منبع آگاه» گزارش داد که «همچنان حداقل سه الی چهار مساله اصلی و فرعی» در مذاکرات وین باقی مانده و حل نشده است.

به نوشته تسنیم، طرف غربی باید اقدام لازم را «راجع به مساله تضمین‌ها و به ویژه تحریم‌ها» انجام دهد.

پیش از این نیز چند مقام دیگر جمهوری اسلامی مدعی شده بودند دستیابی به توافق در انتظار تصمیمات اساسی آمریکا است؛ در مقابل، آمریکا و اروپا چندین بار تاکید کردند که برای تصمیم‌گیری جمهوری اسلامی زمان زیادی باقی نمانده است.

علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی، آمریکا را متهم کرد که «اراده‌ای برای توافق قوی و قابل دفاع برای طرفین ندارد». او سه موضوع «شیوه مواجهه با پیشنهادات ایران»، «طرح پیشنهادات غیرقابل قبول» و «اصرار بر توافق سریع با طرح بهانه‌های واهی» را نشانه‌های این موضوع ذکر کرد.

شمخانی در توییت خود که روز پنجشنبه منتشر شد نوشت: «مذاکرات وین بدون اتخاذ تصمیم سیاسی توسط آمریکا هر ساعت پیچیده‌تر از قبل می‌شود.»

در همین حال نور نیوز، وابسته به شورای عالی امنیت ملی، در توییتی با هشتگ «مذاکرات وین» نوشت که پرتاب ماهواره نور-۲ حاوی دو «پیام جدی» بود؛ ایران حاضر به مذاکره درباره موضوعات دفاعی، فضایی و سیاست‌های منطقه‌ای خود نیست، و هرگونه توافق احتمالی نباید برنامه‌های موشکی ایران را محدود کند.

نور نیوز اندکی پیشتر نیز آمریکا را متهم کرده بود که تلاش می‌کنند درخواست روسیه را به عنوان مانع شکل‌گیری توافق معرفی کنند.

در حالی که هفته گذشته برخی منابع از «بسیار نزدیک» بودن توافق هسته‌ای با ایران خبر داده بودند، روز شنبه سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه در اظهاراتی غیرمنتظره شرط و شروط جدیدی برای احیای برجام گذاشت.

خواسته جدید روسیه از زبان مقام‌های دیگر این کشور نیز تکرار شد و روز چهارشنبه میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در مذاکرات وین، با تاکید بر اینکه هنوز مذاکرات نهایی نشده، گفت در صورت نهایی شدن توافق باید روابط تجاری روسیه و ایران از تحریم‌های اروپا و آمریکا مستثنی باشد.

روز چهارشنبه همچنین لوان جاگاریان، سفیر روسیه در تهران، هشدار داد: «می‌خواهیم برجام به نتیجه برسد اما منافع خودمان هم برایمان مهم است.»

خبر ورزشی
جهان‌نما
اخبار

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید