اختصاصی؛ پهپادهای ایرانی که اسرائیل سال گذشته ساقط کرد از نوع «شاهد» بودند

۱۴۰۰/۱۲/۱۷

ساعاتی پس از انتشار اسنادی که در اسرائیل از طبقه‌بندی خارج شد، مقام‌های بلندپایه ارتش این کشور به خبرنگار ایران اینترنشنال گفتند دو پهپاد ایرانی که سال گذشته توسط جنگنده‌های اف-۳۵ ارتش اسرائیل سرنگون شدند از نوع «شاهد ۱۹۷» بوده‌اند.

بر اساس اسنادی که روز دوشنبه ۱۶ اسفند از طبقه‌بندی خارج و منتشر شد، اسرائیل حدود یک سال پیش برای اولین بار با استفاده از جنگنده‌های پیشرفته و رادارگریز اف-۳۵ برای رهگیری و انهدام چند پهپاد ایرانی حامل تسلیحات به مقصد نوار غزه و کرانه باختری استفاده کرده است.

رسانه‌های اسرائیلی تعداد پهپادهای شلیک شده به سوی نوار غزه و کرانه باختری را سه مورد گزارش کرده و گفته‌اند دو پهپاد توسط جنگنده‌های اف-۳۵ و یک پهپاد با استفاده از سامانه الکترونیکی در فاصله‌ای دور از مرزهای اسرائیل منهدم شد؛ با این حال مقام‌های ارتش اسرائیل در گفت‌وگو با خبرنگاران تنها به دو پهپاد اشاره کرده‌اند.

مقام‌های ارتش اسرائیل گفتند که این دو پهپاد در تلاش بودند از شرق و جنوب اسرائیل تسلیحاتی را به دست شبه‌نظامیان فلسطینی در کرانه باختری و نوار غزه برسانند.

این مقام‌ها در گفت‌وگو با خبرنگار ایران اینترنشنال، با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی در سال‌های اخیر بر روی برنامه پهپادی خود کار بسیاری کرده است گفتند آنها پس از اینکه در سال ۲۰۱۱ توانستند به پهپادهای غربی دست یابند، توانستند آن را مهندسی معکوس کنند، البته کیفیت پهپادهایی که ساختند به آن اندازه نبود.

در سال ۲۰۱۱ (آذرماه ۹۰) سپاه پاسداران اعلام کرد یک فروند پهپاد آمریکایی آر کیو ۱۷۰ را در شرق ایران «با کمترین خسارت ممکن» سرنگون کرده و در اختیار گرفته‌اند.

مقام‌های جمهوری اسلامی هنوز درباره اسناد تازه منتشر شده در اسرائیل اظهار نظری نکرده‌اند؛ با این حال برخی وبسایت‌های ایرانی نوشته‌اند پهپادی به نام «شاهد ۱۹۷» در سری شاهد ساخته نشده و احتمالا منظور اسرائیلی‌ها «شاهد ۱۸۱» یا «شاهد ۱۹۱» بوده است.

بر اساس برخی گزارش‌ها، جمهوری اسلامی به دلایل متعدد در سال‌های اخیر به استفاده از پهپاد روی آورده؛ نخست اینکه توانایی به دست آوردن تسلیحات بهتر را ندارد، دوم اینکه برایشان مهم است تمامی مراحل طراحی تا ساخت را در ایران انجام دهند و توانایی فناوری خود را به رخ بکشند و مهم‌تر از همه، به دلیل اینکه استفاده از پهپادها به دلیل داشتن قابلیت پرواز در مسیرهای مختلف، این امکان را به جمهوری اسلامی می‌دهد که نقش خود را در حملات انکار کند.

بنابر تازه‌ترین اسنادی که در اسرائیل از طبقه‌بندی خارج شد، ۱۵ مارس سال گذشته دو پهپاد ایرانی که یکی از شرق و دیگری از جنوب راهی اسرائیل بودند، شناسایی شدند.

پس از آن در ساعت ۱:۵۰ جنگنده‌های اف-۳۵ اسرائیل به پرواز درآمدند و در ساعت ۲ نخستین پهپاد دیده و ساقط شد. دوازده دقیقه بعد نیز پهپاد دوم سرنگون شد.

هر دو پهپاد پیش از ورود به آسمان اسرائیل ساقط شدند اما بقایای آنها به دست اسرائیل افتاد.

پس از آن نیز در ماه مه سال گذشته، یک پهپاد صماد ایرانی که از عراق شلیک شده بود کوشید از مرز شرقی وارد اسرائیل شود اما این پهپاد نیز در نزدیکی مرز با اسرائیل رهگیری و منهدم شد.

بررسی بازارها
امروز
نگاه روز

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید